Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bio Obiekt stanie na placu Litewskim

redakcja
redakcja
Choć nie dostaliśmy tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, to mamy ...
Choć nie dostaliśmy tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, to mamy ... Jacek Świerczyński
Choć nie dostaliśmy tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, to mamy czym się chwalić. Lublin pokaże się całej Europie

– Zaplanowaliśmy pięć różnych wydarzeń. Trzy z nich będą działy się w Lublinie, a dwa poza granicami naszego kraju – mówi Michał Karapuda z Wydziału Kultury lubelskiego Ratusza.

Bio Obiekt, czyli Mobilny Wehikuł Działań Artystycznych, to przenośny teatr z widownią na kilkadziesiąt osób, który zaprojektował Mirosław „Nordyk” Jurczyk, a „ozdobił’ Robert Kuśmirowski. Bio Obiekt stanie na placu Litewskim już w piątek. Następnego dnia wyjedzie w trasę po Europie razem z lubelskimi aktorami, tancerzami i performerami.

– Będziemy jechać dwoma busami. W jednym teatr, a w drugim artyści – mówi Szymon Pietrasiewicz, pomysłodawca wydarzenia. – Po drodze zaliczymy dwa festiwale teatralne, w Mińsku i Berlinie. Potem pojedziemy do Paryża, Madrytu, Brukseli i Londynu.

W czwartek rozpoczyna się pierwsza edycja projektu „Mindware – technologie dialogu”. – To słowo przyszło mi do głowy podczas starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Marcin Skrzypek z Bramy Grodzkiej Teatru NN. – Konkursową aplikację pisało wspólnie kilkadziesiąt osób z różnych środowisk. Zauważyłem wtedy, że w gąszczu nowoczesnych technologii, komputerowego sprzętu (hardware), czy oprogramowania (software), potrzebna jest też umiejętność właściwego komunikowania się, taka instrukcja obsługi drugiego człowieka – tłumaczy.

Co to oznacza w praktyce? Wykłady, warsztaty, spotkania i projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej. Kilkadziesiąt przystanków autobusowych w stacje nadawczo-odbiorcze, po mieście będzie jeździć ciężarówka z kamerą, a obrazy które zarejestruje, będą na żywo wyświetlane na ulicach. W kamery będą wyposażone wielkie gałki oczne, które pojawią się w najbardziej zatłoczonych punktach miasta.

Od 6 do 12 października w ramach festiwalu „Najstarsze pieśni Europy”, koncerty, warsztaty, pokazy filmowe i nocne potańcówki z tradycyjną muzyką na żywo (wstęp wolny). A w połowie października rozpoczynają Konfrontacje Teatralne. W tym roku na festiwalu zobaczymy z Portugalii, Rosji, Moskwy, Ukrainy, Białorusi, a także takie polskie perełki jak, „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny, czy „Niech żyje wojna” Moniki Strzępki.

Festiwal zakończy koncert I, CULTURE Orchestra, złożonej z ponad stu młodych muzyków z Polski i wschodniej Europy. – Ich trasa po najlepszych salach koncertowych Europy rozpocznie się od naszego miasta – podkreśla Grzegorz Reske, producent festiwalu.





Jak oszukują reklamy jedzenia
Dodaj na Fejsa
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto