Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bikini obchodzi 65 urodziny

Redakcja
Dziś mija 65 lat od pierwszej prezentacji bikini. Dwuczęściowy ...
Dziś mija 65 lat od pierwszej prezentacji bikini. Dwuczęściowy ... Łukasz Ratajczyk
Dziś mija 65 lat od pierwszej prezentacji bikini. Dwuczęściowy kostium kąpielowy stał się obecnie podstawą letniej garderoby pań.

Pokaz kostiumów kąpielowych rozpoczął konkurs Miss Fali 2011 [zdjęcia]

Lato bez bikini? Chyba nie potrafimy sobie tego wyobrazić. Powody, dla których kobiety zakładają dwuczęściowy kostium są różne. Zapytane dlaczego wybierają bikini odpowiadają, że głównie chodzi o opaleniznę. - Więcej ciała jest odsłonięte i lepiej można się opalić - tłumaczy Małgorzata. - Wolę bikini, bo mogę pokazać mój płaski brzuch. Odpowiedni dobór bikini pomaga też modelować całą sylwetkę, by dobrze wyglądać na plaży - opowiada.

- Wybieramy bikini, bo ten kostium pokazuje najwięcej ciała, a mężczyźni chcą je oglądać - zauważa Justyna Kaliska, łódzka projektantka i stylistka.

Bez względu na indywidualne upodobania do kroju, czy koloru, najlepiej sprzedają się bikini. Potwierdzają to sprzedawczynie w sklepie z kostiumami kąpielowymi. - Kobiety z praktycznych powodów w większości wybierają bikini. W dwuczęściowym kostiumie ciało jest bardziej odsłonięte na słońce, poza tym w bikini wygląda się atrakcyjniej - mówi Olga Wiercińska, sprzedawca z Galerii Łódzkiej.

Historia bikini

Dziś mija 65 lat od kiedy w 1946 roku zaprezentowano bikini. Pokazany w Paryżu kostium projektu Francuza Louisa Rearda zyskał swą nazwę od atolu Bikini na Pacyfiku, gdzie wtedy amerykanie testowali bombę atomową. Bikini stanowiło odważną alternatywę dla ówczesnych kostiumów kąpielowych, bo pokazywało prawie wszystko. Od początku zostało okrzyknięte skandalem w historii ubioru.

Wcześniej najpopularniejszym kostiumem był jednoczęściowy. Zakrywał szyję, plecy, brzuch i biodra. Odważny krój bikini sprawił, że projektant miał problem ze znalezieniem modelki, która zaprezentuje ten skąpy strój. Na współpracę zgodziła się Micheline Bernadrini, striptizerka z Casino de Paris. Mężczyźni od razu pokochali bikini. Po pokazie tancerka otrzymała dziesiątki tysięcy propozycji małżeństwa.

Bikini najpierw zaczęło zdobywać plaże Europy. Dopiero po kilku latach kostium zaakceptowały kobiety w USA. Prawdopodobnie przyczynił się do tego film Rogera Wadima "I Bóg stworzył kobietę", w którym Brigitte Bardot prezentowała swoje wdzięki.

Wraz z latami siedemdziesiątymi przyszedł czas na kolejne rewolucje. Pojawiła się Lycra, elastyczny materiał idealnie nadający się na kostiumy kąpielowe. W latach osiemdziesiątych kobiety zaczęły nosić stringi. Od tego momentu na rynku zaczęły pojawiać się coraz śmielsze warianty kostiumów kąpielowych.

Wśród współczesnych bikini mamy różnorodność fasonów i kolorów. Dzisiejsi projektanci wciąż prześcigają się w tym, jak je jeszcze zmniejszyć. - Wszystko idzie wraz z wyzwoleniem kobiet. Teraz praktycznie pozostaje tylko zdjęcie biustonosza - ocenia Kaliska.

65 urodziny bikini, to doskonała okazja do obejrzenia retrospektywnej kolekcji ukazującej ewolucję stroju kąpielowego Louisa Rearda. O godzinie 14 w Aquaparku Fala odbędzie się przegląd kolekcji 14 kostiumów wzorowanych na historycznych pierwowzorach począwszy od 1940 aż do 2000 roku. Stroje zaprezentują uczestniczki wyborów Miss Fali 2011.

Historia bikini. Źródło www.youtube.com/beautydetective

Czytaj więcej wiadomości na MMŁódź

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Miss Fali 2011 - półfinał

Ale Bryki...

Hip Hop Arena
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto