System darmowej pomocy prawnej funkcjonuje od kilku lat. Aby bezpłatnie poradzić się prawnika np. w sprawach administracyjnych czy karnych trzeba w określone dni i godziny przyjść do miejsc, których wykaz znajduje się na stronie internetowej miasta. Tam są też numery telefonów, pod którymi rezerwuje się wizyty.
Z tym, że taka pomoc nie przysługuje każdemu. Z usługi mogą skorzystać: osoby mające mniej niż 26 lat, te które ukończyły 65. rok życia, objęte pomocą społeczną, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci i weterani, czy kobiety w ciąży. Mogą zapytać o niemal każdy problem prawny. Co więcej, eksperci pomagają im też przygotować proste pisma prawne.
Od 1 stycznia 2019 r. katalog osób mogących skorzystać z takiego rozwiązania znacznie się poszerzy. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy, na mocy której bezpłatne porady będą przysługiwały każdemu, kogo nie stać na prawnika i złoży w tej sprawie stosowne oświadczenie. – Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność - mówił prezydent podpisując nowelę.
Porady prawne organizują stowarzyszenia, organizacje non-profit, a najczęściej władze samorządowe w poszczególnych gminach. - W pierwszej połowie 2018 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie miasta Lublin skorzystały łącznie 1652 osoby - informuje Olga Podleśna-Mazurek z biura prasowego ratusza i dodaje, że najczęściej z tej formy pomocy korzystały osoby poniżej 26 lub powyżej 65 roku życia.
- Przeważająca większość udzielonych porad prawnych obejmowała swym zakresem dziedzinę prawa cywilnego, w tym prawo rzeczowe i spadkowe, ale były też kwestie karne i administracyjne - dodaje urzędniczka.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?