Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie przebudowa placu przy klasztorze oo. Dominikanów

redakcja
redakcja
Przebudowa placu to fragment większego projektu. Obejmuje on ...
Przebudowa placu to fragment większego projektu. Obejmuje on ... Wojtek Nieśpiałowski
Przebudowa placu to fragment większego projektu. Obejmuje on renowację niemal całego klasztoru oo. Dominikanów. Odnowiony skwer ma służyć przede wszystkim mieszkańcom.

Projekt zakonników przewiduje, że będzie on miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych. Pojawi się tam nowa, granitowa nawierzchnia i elementy małej architektury. Będzie iluminacja, monitoring i miejsce na scenę. Z remontowanym placem sąsiadowały dwa zrujnowane budynki. – Jeden z nich już wyburzyliśmy, dzięki czemu nie będzie straszył odwiedzających skwer – mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru. – Poza tym, dzięki takiemu zabiegowi plac nieco się powiększy. Niestety, mamy problem z drugim budynkiem.

Oficyna przy ul. Dominikańskiej 1 stoi pusta z oknami zabitymi dyktą. Mury podparto stemplami, bo budynek grozi zawaleniem. Urzędnicy wydali nawet nakaz rozbiórki. Nie mogą jednak rozpocząć prac. Ruiną administruje Zarząd Nieruchomości Komunalnych. – Poinformowali nas, że od 18 lat szukają właściciela. Póki go nie odnajdą, rozebranie budynku jest niemożliwe – dodaje o. Głubisz. – To jest jakieś nieporozumienie. Skoro wydano nakaz rozbiórki, a sam budynek zagraża ludziom, to nie powinno się tolerować takiej sytuacji. Chyba w razie zagrożenia urzędnicy mają możliwość wydania odpowiedniej decyzji. Ten pat nie wstrzyma naszego remontu. Szkoda tylko, że ruina będzie szpecić odnowiony skwer.

Przebudowa placu powinna się zakończyć w przyszłym roku.

Dominikanie chcą, by był on gotowy przed kolejną Nocą Kultury. Nie wiadomo, czy do tej pory urzędnicy uporają się z rozbiórką oficyny. – Zbadamy, jakie są możliwości rozwiązania sprawy – mówi Marek Pastusiak, zastępca dyrektora ZNK. – Należy jedna pamiętać, że ewentualna decyzja o rozpoczęciu prac zależy od dostępnych środków na rozbiórki.

W ZNK ich brakuje, ale szczegółowych informacji na ten temat można się spodziewać dopiero w przyszłym tygodniu. Remont klasztoru to największa tego typu inwestycja na Starym Mieście. W tej chwili, oprócz przebudowy skweru trwa m.in., przebudowa dużego dziedzińca. Do tej pory wykonano blisko połowę prac. Głównie przy remoncie zniszczonej elewacji.

Nawierzchnia dziedzińca będzie wykonana z granitowych bloków, a całość zyska efektowną iluminację. Dziedziniec ma być udostępniany organizatorom wydarzeń kulturalnych. Latem ma służyć za plenerową galerię sztuki. Renowacja klasztoru pochłonie ponad 10 mln zł. Większość kosztów pokrywa Unia Europejska.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto