Nasza Loteria

Będzie kolejna atrakcja dla turystów nad zalewem Maczuły w gminie Leśniowice. Stworzą dwumetrowe rzeźby słowiańskich bóstw

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W ubiegłym roku odbyła się biesiada nad zalewem Maczuły w związku z oddaniem do użytku chaty słowiańskiej. fot.
W ubiegłym roku odbyła się biesiada nad zalewem Maczuły w związku z oddaniem do użytku chaty słowiańskiej. fot. Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach
Nad zalewem Maczuły gm. Leśniowice w poniedziałek, 29 maja, rozpoczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Rzeźbiarskie „Słowiański szlak na Maczułach”. Artyści rzeźbiarze w ciągu pięciu dni stworzą siedem dwumetrowych rzeźb palowych słowiańskich bóstw. To kolejny etap odtwarzania budowli słowiańskich w Horodysku, gdzie kilka lat temu dokonano unikatowych na skalę europejską odkryć archeologicznych, ujawniając ślady osadnictwa z VII wieku.

- W ubiegłym roku, w miejscu odkryć archeologicznych, mieszkańcy gminy Leśniowice wybudowali replikę słowiańskiej chaty-półziemianki o wymiarach 3 x 3m, krytą trzciną, oraz fragment palisady obronnej, paleniska, płotki, ławy. Teraz, dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację Orlen, będziemy wzbogacać naszą osadę słowiańską o kolejne elementy – mówi Wanda Jaroszczuk, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach.

W ciągu pięciu dni rzeźbiarze stworzą siedem dużych rozmiarów rzeźb palowych słowiańskich bóstw

Powstaną dwumetrowej wysokości rzeźby słowiańskich bóstw, m.in. Welesa, który według legend chronił przed złymi mocami, a nawet klątwami, Swarożyca - słowiańskiego pana zaświatów, boga magii i wróżbiarstwa, patrona wędrowców, handlarzy i poetów, Strzyboga, który jest słowiańskim bóstwem odpowiedzialnym za wiatry, Swaroga - boga ognia i kowalstwa, Trzygłowa – pana trzech światów, Jaryły – bóstwa płodności i wiosny, Peruna – uosobienia gromowładcy, boga grzmotów i piorunów, czy Mokoszy - bogini płodności i urodzaju, opiekunki kobiet i dzieci, traktowanej często jako słowiańska matka Ziemi.

Rzeźbiarzom będą asystować w pracy mieszkańcy gminy

Zostaną też zorganizowane kolejne spotkanie z archeologiem i etnografem, którzy przybliżą mieszkańcom i gościom fenomen lokalnego dziedzictwa kulturowego i lokalnej tradycji. We wtorek i środę w godz. 10 -12 odbędą się warsztaty dla dzieci.

Będzie biesiada przy słowiańskiej chacie nad zalewem Maczuły

Na zakończenie projektu, 2 czerwca o godz. 18, zaplanowano biesiadę przy słowiańskiej chacie, podczas której grupa rekonstrukcji historycznej zaprezentuje życie i obrzędy Słowian oraz przeprowadzi warsztaty gotowania słowiańskich potraw na otwartym ogniu. Członkinie miejscowych kół gospodyń wiejskich poczęstują swojskimi smakołykami. Będą śpiewy, tańce i zabawy przy ognisku.

Zobaczcie jak wyglądałą podobna biesiada nad zalewem Maczuły zorganizowana w ubiegłym roku w związku z oddaniem do użytku chaty słowiańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto