Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bandera m/s Lublin trafiła do Archiwum Państwowego

Witold Michalak
Bandera jest w znakomitym stanie - pokazuje dyr. Dymmel
Bandera jest w znakomitym stanie - pokazuje dyr. Dymmel Małgorzata Genca
Bandera, która przez lata wisiała na drobnicowcu m/s Lublin, trafiła do naszego Archiwum Państwowego. Ten niezwykły dar przekazał Czesław Olejarczyk, były marynarz z tej jednostki.

Biało-czerwona bandera z PRL-owskim orłem bez korony jest w bardzo dobrym stanie. - Z informacji od darczyńcy wynika, że wisiała ona nie na rufie statku, ale w kabinie kapitana m/s Lublin - opowiada dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Czesław Olejarczyk, który przekazał banderę, pracował na drobnicowcu jako drugi mechanik. Podarował on archiwum także więcej rzeczy: część swojego munduru, spisaną przez siebie historię ostatniego rejsu m/s Lublin oraz listę załogi tego rejsu.

3 maja 1984 r. statek wypływał z portu w Antwerpii. Wtedy zderzył się z tankowcem Esso Bajon. - Obudził mnie straszny huk, dym, ogień i duży przechył na prawą burtę - opisuje chwilę zderzenia drugi mechanik.

Zniszczenia spowodowane przez tankowiec były poważne. Uszkodzeniu uległy: dziób polskiego statku, nadbudówka, zdemolowano poszycie lewej burty. Na całe szczęście w czasie zderzenia nikomu nic poważnego się nie stało. Drobnicowiec został odholowany do portu w Antwerpii. - Z relacji marynarza wynika, że statek został naprawiony. Przyspawano nowe arkusze blachy i zaczął się rejs do Jemenu - dodaje dr Dymmel.

Szybko okazało się, że statek wymaga jeszcze poważniejszych i kosztowniejszych napraw, ale ich wykonanie było nieopłacalne. Jednostka dotarła jeszcze do Chittagongu w Bangladeszu, gdzie miała zostać zezłomowana. Jak wyglądały przygotowania do pocięcia jednostki? Otóż, załoga rozpędziła drobnicowiec do maksymalnej prędkości i wpłynęła na plażę, pośród innych jednostek czekających na demontaż.

Czesław Olejarczyk mieszka w Radomiu. Jego rodzina ma związki z naszym regionem. Ojciec urodził się na terenie parafii janowieckiej.

Nasze statki

Pod banderą Polskich Linii Oceanicznych pływały trzy statki z Lublinem w nazwie. Pierwszy Lublin pływał dla PLO w latach 1951-1960. Jednostka powstała w latach 30. w Danii. Później kolejny statek z naszym miastem w nazwie powstał w Szczecinie w 1964 roku. Jednostka pływała w latach 1970-1984. W 1987 roku w stoczni w Gdyni zwodowano drobnicowiec Lublin II, który pływał dla PLO do roku 2000.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto