Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bądź widoczny na drodze. Odblaski ratują życie

lublin112.pl
lublin112.pl
Maciej Kaczanowski
W okresie jesienno-zimowym zwiększa się ilość wypadków z udziałem pieszych. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest widoczność pieszych po zmierzchu. Kierujący pojazdami często informują się przez CB radio o rowerzystach, czy pieszych, którzy znajdują się na poboczu. Dzięki takim komunikatom nie jedna osoba pozbawiona elementów odblaskowych uniknęła zderzenia z pojazdem.

Piesi pozbawieni odblasków lub jakichkolwiek elementów świetlnych są narażeni na duże niebezpieczeństwo. Słaba widoczność takich osób sprawia ryzyko potrącenia. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dla kierującego pojazdem widoczność pieszego ma pierwszorzędne znaczenie. Oprócz zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do osób idących lub jadących poboczem na rowerach, kierujący, w przypadku odpowiedniego zabezpieczenia przez samego pieszego elementami odblaskowymi, ma szansę na odpowiednio wcześniejsze jego ominięcie.

Duża część potrąceń pieszych ma miejsce na nieoświetlonych odcinkach tras.

Dotyczy to głównie terenów niezabudowanych. Obecnie wzrasta ryzyko takich zdarzeń na terenach zabudowanych, gdzie gminy w ramach oszczędności ograniczają czas oświetlania ulic. W naszym regionie kilka miast i miejscowości skróciło długość świecenia się lamp lub świeci się co druga. Wszystko za sprawą rosnących kosztów energii elektrycznej. W ogólnym rozrachunku da to oszczędność pieniędzy, jednak nie wiadomo jak wpłynie to na bezpieczeństwo pieszych i kierujących pojazdami.

W okresie zimowym dochodzi do zwiększenia się ryzyka potrąceń. Związane jest to z opadami śniegu i blokowaniem ciągów pieszych wzdłuż dróg, przez zwały śniegu. Piesi spacerują wtedy szosą, nierzadko przewracając się na śliskiej nawierzchni. Powoduje to wzrost ryzyka zdarzeń drogowych z ich udziałem w porze wieczornej i nocnej.

Dla kierowcy głównym czynnikiem decydującym o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu jest widoczność.

Za bezpieczeństwo odpowiadają na równi piesi i kierujący pojazdami mechanicznymi. To jak są przygotowani do poruszania się po drodze ma znaczący wpływ na ich bezpieczeństwo. :

Jak czytamy na stronie policja.pl „Światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca ma szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków najwyżej na 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę i w tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra”

Niektóre firmy produkujące tornistry, plecaki, odzież czy obuwie, wyposaża je w elementy odblaskowe. Zwiększa tym samym bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników drogi. Do tego odpowiednia edukacja i spotkania szkolne z pracownikami policji, zwłaszcza Sekcji Ruchu Drogowego, sprawiają, że już od najmłodszych lat odpowiednia edukacji daje szanse na odpowiedzialne zachowanie się na drodze. Czasami wystarczy jeden odblask, aby uratować życie.

Pamiętajmy o tej zasadzie: Bądźmy widoczni na drodze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto