Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobusy też zaczynają wakacje. Na ulice wyjdzie mniej autobusów i trolejbusów. Ale to nie jedyne zmiany w komunikacji miejskiej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca/Archiwum
Z drzwi autobusów i trolejbusów znikną informacje o limitach pasażerów obowiązujących w pojazdach. Znowu będzie mogło być zajętych 100 procent miejsc. Ale za to liczba kursów się zmniejszy. Od soboty (26 czerwca) wchodzą w życie letnie rozkłady jazdy w lubelskiej komunikacji miejskiej.

Ta zmiana nie jest zaskoczeniem, od lat w okresie wakacyjnym obowiązuje letni rozkład jazdy. Letni, czyli ze mniejszą liczbą pojazdów obsługujących poszczególne linie. W tym roku wejdą w życie od najbliższej soboty (26 czerwca).

– Bazę do ich tworzenia stanowiły ubiegłoroczne rozkłady wakacyjne, uwzględniające sezon urlopowy i wakacyjny, a tym samym zmniejszone zapotrzebowanie – informuje Monika Fisz z ZTM Lublin.

Dla pasażerów oznacza to jedno: dłużej będą musieli poczekać na przystanku na przyjazd „swojego” autobusu czy trolejbusu.

– Główne linie komunikacyjne takie jak: 17, 26, 31, 57, 150, 151, 158 i 159 będą kursowały w dzień powszedni co 20 minut – mówi Fisz. Obecnie linie nr 17, 26, 31, 57 i 150 kursują co 15 minut, linia nr 151 i 158 w szczycie co 10 minut a poza co 20 minut, linia 159 w szczycie co 15 minut, a poza co 20 minut.

Rzadziej będą kursowały też - w dni powszednie - linie: 4, 11, 12, 13, 16 i 29. A autobusy nr 922 zupełnie znikną, na okres wakacji, z lubelskich ulic.

– W weekendy kursowanie komunikacji miejskiej zostaje utrzymane na dotychczasowym poziomie, z wyjątkiem linii 21, która będzie kursować według nowego rozkładu jazdy oraz linii 54 i 154, które nie będą funkcjonować w soboty, niedziele i dni świąteczne – dodaje Fisz.

Nie zmienią się zasady funkcjonowania komunikacji nocnej. Latem, podobnie jak teraz, linie N1, N2 i N3 będą przewoziły pasażerów dwa razy w tygodniu (noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę) z częstotliwością co 60 minut.

„Siódemka” wydłuży trasę i będzie dojeżdżać - przez Witosa, Doświadczalną, Franczaka „Lalka” i Felin - do Kalinówki.

W autobusach i trolejbusach też „po nowemu”

Od soboty zmieniają się nie tylko rozkłady, ale też zasady przewożenia pasażerów. Przede wszystkim znika limit pasażerów. Obowiązywał - w różnej skali - od marca 2020 r. Autobusy i trolejbusy będą mogły być napełnione w 100 procentach.

Przy otwieraniu drzwi znowu będziemy korzystać z „ciepłego guzika” (obecnie automatycznie otwierane są wszystkie drzwi). Z pojazdów znikną strefy buforowe, przywrócone zostaną przystanki na żądanie.

Z „covidowych” ograniczeń pozostanie brak możliwości kupowania biletu u kierowcy.

– W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w pojazdach – przypomina Fisz.

Łatwiej nad zalew

Autobusy zaczną korzystać z nowej pętli nawrotowej przy Żeglarskiej (powstaje tu węzeł przesiadkowy). Dojadą tam linie: 1, 15, 21, 37, 40, N1, co oznacza dla nich wydłużenie trasy o przejazd przez Diamentową, Romera, Nałkowskich i Żeglarską. Dotyczy to też wybranych kursów „szóstki” w niedzielę i święta.

Do pętli Dabrowa dojadą linie 1 i 21 (wybrane kursy w soboty, niedziele i dni świąteczne) oraz 15 (wybrane kursy przez cały tydzień).

Liczbę kursów zwiększy linia 8 (w soboty, niedziele i dni świąteczne) oraz 25 (niedziela i święta).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto