Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Lublinie z projektem "Walka zbrojna-Walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921"

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Archiwum Państwowe w Lublinie / materiały prasowe
Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało projekt pt. „Walka zbrojna-Walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921” z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jaka przypada w 2020 r. Złożony jest on z trzech elementów: wystawy tematycznej, albumu oraz zeszytu edukacyjnego.

Wystawa „Lubelszczyzna w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921” prezentuje materiały archiwalne, dotyczące udziału mieszkańców naszego regionu w wojnie polsko-bolszewickiej.

- Na planszach widnieją archiwalia związane z walką zbrojną, agitacją bolszewicką, ewakuacją ludności i urzędów, kształtowaniem nastrojów społecznych przy pomocy propagandy oraz podejmowanymi w okresie międzywojennym inicjatywami, mającymi na celu upamiętnienie wojny i jej bohaterów. Wykorzystane na wystawie materiały archiwalne pochodzą z zespołów wytworzonych zarówno przez aktotwórców instytucjonalnych, stowarzyszenia oraz osoby prywatne - czytamy w opisie wystawy, którą można oglądać w internecie na stronie http://lublin.ap.gov.pl/ oraz na dziedzińcu APL od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00.

ALBUM „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1921”

Album z kolei prezentuje materiały archiwalne, związane z wojną polsko-bolszewicką, które w swoich zasobach ma Archiwum Państwowe w Lublinie.

- W komentarzu autor wydawnictwa wprowadził odbiorcę w kontekst historyczny wojny, ówczesne problemy społeczne i polityczne, działania militarne prowadzone na terenie Lubelszczyzny oraz scharakteryzował wykorzystane materiały archiwalne - czytamy w opisie publikacji.

Znajdują się w niej m.in. materiały dotyczące działań zbrojnych, walki propagandowej, mobilizacji ludności, aktywności mieszkańców w trakcie wojny oraz upamiętnienia ich walki w latach międzywojennych. Album ten można zakupić w siedzibie archiwum lub poprzez sprzedaż wysyłkową.

ZESZYT EDUKACYJNY„POLSKI ŻOŁNIERZ IDZIE W BÓJ. RUSZ GŁOWĄ POMÓŻ MU. GRY, ZABAWY I NAUKA W 100. ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ”

Ta część projektu skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym.

- W zeszycie została zaprezentowana historia chłopca, Antka Domaszewskiego, który marzy o dołączeniu do ułanów, a gdy to marzenie się spełnia, uczestniczy w największych starciach wojny polsko-bolszewickiej. Opowieść zaprezentowana w zeszycie, jest przeplatana grami, zabawami, kolorowankami i krzyżówkami, które mają zaangażować odbiorcę w aktywne poznawanie historii i przebiegu wojny w latach 1919–1921 - zachęcają twórcy.

Ta publikacja zawiera materiały archiwalne, również pochodzące z zasobów lubelskiego archiwum. Zeszyt jest dostępny w jego siedzibie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto