18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy z UMCS Lublin pokazali skarby z Czermna. Zobacz ZDJĘCIA

IL
Choć niezwykłego odkrycia w miejscowości Czermno w pow. tomaszowskim archeolodzy dokonali na wiosnę, dopiero w środę 14 bm. zabytki zostały oficjalnie zaprezentowane. Skarby czekały w ziemi ponad 700 lat. Ubezpieczono je na 2 miliony euro.

- Efektem dotychczasowych prac jest zbiór około 3000 zabytków, liczne egzemplarze biżuterii i części stroju, dziesiątki przepięknych krzyży i relikwiarzy, 30 pieczęci ołowianych, około 700 ołowianych plomb handlowo-celnych, broń i oporządzenie jeździeckie, narzędzia rolnicze, przybory kupieckie, amulety, pionki do gry, itd. W tej grupie znalezisk są dwa szczególnie wyjątkowe zespoły, które stały się pretekstem naszego dzisiejszego spotkania - mówi Marcin Piotrowski z Instytutu Archeologii UMCS.

W środę w sali Muzeum UMCS, w asyście ochrony, w szklanej gablocie, zaprezentowano około 40 sztuk precjozów. - Jeden ze skarbów ukryty był w naczyniu, ten bardziej okazały. Składał się z dwóch bransolet spiralnych, bransolet mankietowych, bogato zdobionych granulacją, dwóch złoconych kołtów (ozdoby głowy, które były noszone przez najwyższe elity społeczne Rusi Kijowskiej, pojemniczki na pachnidła, które kołysały się w okolicach skroni), zausznice, elementy zdobienia, opaski, okrycia głowy oraz dwa pierścienie, jeden z wizerunkiem ptaka a drugi ze szklanym oczkiem. Drugi skarb jest mniej okazały, ale równie piękny. Składa się z kołtów, kilku zausznic i bransolety spiralnej - opisuje znaleziska Marcin Piotrowski.

Wszystkie elementy metalowe w obydwu skarbach zostały wykonane ze srebra bardzo wysokiej próby. Biżuteria, często złocona, była dodatkowo wzbogacona granulacją i filigranem. Archeolodzy są pewni, że odnalezione przedmioty należały do przedstawicieli elit społecznych, żyjących lub przebywających w grodzie w Czermnie. Naukowcy podkreślają, że skarby, zwłaszcza tak bogate, niezwykle rzadko są odkrywane w trakcie badań archeologicznych. Najczęściej wchodzą w skład prywatnych kolekcji, są sprzedawane i w rezultacie rozproszone po całym świecie.

Ukrycie skarbów wiązało się z najazdem wojsk mongolskich (tatarskich) na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. Już od pierwszej połowy XIX wieku średniowieczny kompleks grodowy w Czermnie wzbudzał zainteresowanie badaczy i nie tylko. W Czermnie i jego okolicach, prowadzono nielegalne poszukiwania skarbów. W 2010 roku pracownicy IA UMCS, zaalarmowani niszczeniem stanowisk archeologicznych, głównie przez orkę, rozpoczęli inwentaryzację zabytków z powierzchni oraz oraniny. Chcieli uratować przed rabunkiem i zniszczeniem oraz udokumentować część zabytków. Wtedy nie przypuszczali nawet jak cenne skarby uda im się odkryć.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto