Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apteki zostały na lodzie. W magazynach zalegają szczepionki przeciw grypie, którymi już nikt się nie interesuje

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
fot. archiwum / Polska Press
Przynajmniej 1500 – tyle dawek szczepionek przeciw grypie zalega w lubelskich aptekach. Farmaceuci odpowiedzieli na zainteresowanie klientów preparatem i przygotowali się na sprzedaż, ale nie wiedzieli, że ministerstwo zdrowia wprowadzi bezpłatne szczepienia w przychodniach. Sezon grypowy dobiega końca, a liczba dawek preparatu w magazynach nie maleje.

– 2/3 aptek ma przynajmniej kilka sztuk szczepionki, a są też takie, w których jest ich kilkadziesiąt. Myślę, że niewykorzystanych zostało 1500 dawek w samym Lublinie, może nawet więcej – twierdzi Tomasz Barszcz, wiceprezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej.

Sezon grypowy w Polsce z reguły rozpoczyna się w połowie września, a kończy w połowie kwietnia. Farmaceuci podkreślają jednak, że minął okres, kiedy chętni na szczepienie pytali o preparat.

– Myślę, że ci, którzy chcieli się zaszczepić, już to zrobili. Nie spodziewam się, że uda się sprzedać to, co zostało. Prawdopodobnie będziemy musieli oddać zapas do utylizacji – mówi kierowniczka apteki przy ul. Chrobrego. Tam niesprzedane zostały cztery dawki.

Szczepionki zalegają także w aptece przy ul. Ułanów należącej do sieci pięciu punktów w Lublinie. Kierownictwo szacuje, że łącznie zostało w nich przynajmniej kilkadziesiąt dawek preparatu.

– Gdybyśmy wiedzieli, że minister wprowadzi bezpłatne szczepienia na grypę w przychodniach, nie zaopatrywalibyśmy się w preparaty – twierdzi Magdalena Umer, kierowniczka Apteki Rodzinnej przy ul. Ułanów. Od miesiąca farmaceuci mogą wykonywać szczepienia na grypę w aptekach, jednak Umer ocenia, że pozwolenie wydano zbyt późno. Według niej, dawek zostałoby znacznie mniej, gdyby ministerstwo wcześniej dało zielone światło na szczepienie w aptekach. – Jesienią zainteresowanie było duże, ale nie mogliśmy zdobyć szczepionek, bo były braki w hurtowniach. Jak w końcu zdobyliśmy, okazało się, że pacjenci mogą się zaszczepić za darmo w przychodniach, a my zostaliśmy ze szczepionkami. Jeśli się nie sprzedadzą, będziemy musieli je zutylizować. To tym bardziej przykre, kiedy pomyślimy, jak bardzo zabiegaliśmy, żeby je sprowadzić przed sezonem.

– Szczepionki mają termin do lipca, ale zawsze tworzy się je na konkretny sezon, więc niedługo przestaną być aktualne – twierdzi Aneta Jaszczuk, kierowniczka apteki przy ul. Akademickiej. Również w tym punkcie na sprzedaż nadal czeka kilka preparatów.

Ani jednej dawki szczepionki na grypę nie znajdziemy natomiast w Aptece Dr Zdrowie ulokowanej w Plazie. Powód? Zostały oddane do innego punktu sieci, żeby nie zmarnowały się w lubelskim magazynie.

– Oddaliśmy cztery opakowania do apteki w Warszawie. Tam jest punkt szczepień przeciw COVID-19, ale szczepią też na grypę. Nie chcieliśmy trzymać preparatów u siebie, bo ucieka termin, a zainteresowanych zakupem nie było – mówi Anna Giereś, kierowniczka apteki.

– Ponieważ zainteresowanie na jesieni było duże, apteki starały się zabezpieczyć, żeby móc realizować potrzeby pacjentów, a teraz zostały z zapasem przynajmniej kilku szczepionek. Konsekwencje tej sytuacji odczujemy w przyszłym sezonie: apteki, które oddadzą do utylizacji poszukiwaną przecież szczepionkę przeciwko grypie, bardzo ostrożnie będą podchodziły do zamawiania ich przed nowym sezonem – uczula Tomasz Barszcz, wiceprezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Apteki zostały na lodzie. W magazynach zalegają szczepionki przeciw grypie, którymi już nikt się nie interesuje - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto