Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Al. Andersa: Układanie kostki brukowej w czasie opadów śniegu. Co na to fachowcy?

lublin112.pl
lublin112.pl
Przy al. Andersa trwały dzisiaj prace remontowe. W czasie największych opadów śniegu układano tam kostkę brukową.
Ten materiał bierze udział w konkursie dla Dziennikarzy Obywatelskich MM Lublin!

Po sygnale od Czytelnika postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście warunki pogodowe mają wpływ na jakość ułożonych chodników. Czy śnieg, woda, mróz i ujemna temperatura w nocy mogą zniszczyć trud włożony w prace remontowe.

Zanim jednak przejdę do sedna sprawy, zobaczmy czego dotyczą prace budowlane przy al. Andersa. W ramach prac wykonawca miał zaprojektować oraz dokonać remontu chodnika i drogi rowerowej w pasie drogowym al. W. Andersa. Prace jakich wiele w ostatnim czasie wykonywano w różnych częściach miasta.

Czytelnik zadał pytanie, dlaczego przy takiej pogodzie prowadzone są tego typu prace? Padła odpowiedź, że gonią terminy.

Czy rzeczywiście układanie kostki w czasie silnych opadów śniegu ma wpływ na późniejszą jakość chodnika?

Skontaktowałem się z jedną z największych firm w Polsce produkujących kostkę brukową. Odpowiedź była następująca:

- Na kostkę jako tako wpływu to nie powinno mieć większego. Jeżeli jest bardzo duża ilość śniegu to będzie problem z jej ubijaniem więc równym położeniem. W zimie nie powinna być ziemia skuta lodem. W przypadku małej warstwy śniegu, ziemia jest i tak mokra. Nie powinno mieć to wpływu na jakość kostki później. W przypadku np. mrozu w nocy nic nie powinno się stać z kostką.

Przedstawiciel jednej z firm z Lublina zajmującej się pracami ziemnymi, na zadane pytanie: Jakie powinny być warunki atmosferyczne przy układaniu kostki brukowej?

Odpowiedział krótko: No na pewno nie takie jak dzisiaj!

Trwałość nawierzchni z kostki brukowej zależy w znacznej mierze od prawidłowo przygotowanego podłoża.

Trzeci specjalista od układania kostki odparł, że wszystko zależy od przygotowanej tzw.  podsypki. - Jeżeli robi pan na podsypce cementowo-piaskowej nie zaryzykowałbym przy takich opadach śniegu, układania kostki. Inaczej jest z podsypką żwirową.

Generalnie jeżeli podsypka została wykonana wcześniej, takie opady jak dzisiaj mają znaczenie przy ujemnej temperaturze. Woda z roztopionego śniegu może zamarzać pomiędzy kostkami. Jak wiadomo, woda podczas zamarzania rozszerza się, może to wypychać kostkę ku górze. Jednak wszystkie mankamenty wykonania mogą być widoczne po kilku miesiącach. Poza tym zalegający śnieg uniemożliwia prawidłowe wykonanie i ubijanie kostki.

Wg instrukcji układania kostki brukowej jasno jest napisane, że temperatura powietrza w trakcie wykonywania robót nie powinna spadać w ciągu doby poniżej 0 stopni. Ważne jest także wykonanie prawidłowych spoin pomiędzy kostkami. Daje to gwarancję stabilności i trwałości nawierzchni.

Na koniec zajrzałem na forum budowlane aby poznać opinie tych, którzy na co dzień kładą kostkę.

Z dyskusji, na temat wpływu warunków atmosferycznych na jakość ułożonej kostki, wyłaniają się wniosek, że warunki atmosferyczne mają duże znaczenie. Zwłaszcza intensywne opady deszczu, śniegu oraz mróz.

Zapewne to czy dzisiejszy śnieg wpłynie na późniejszy wygląd chodnika przy al. Andersa, zobaczymy za kilka miesięcy. Co ciekawe nie tylko w Lublinie kładziono dziś kostkę w ekstremalnych warunkach.

W Niemcach pod Lublinem i w Ciecierzynie również pracowano przy układaniu chodników. Miejmy nadzieję, że nocny mróz nie okaże się bezlitosny dla kostki i nie trzeba będzie na wiosnę poprawiać remontowych niedociągnięć.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto