Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80 rocznica brutalnej pacyfikacji wsi Sochy na Zamojszczyźnie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Miejscowość Sochy (gm. Zwierzyniec)
Miejscowość Sochy (gm. Zwierzyniec) Bogdan Nowak
Nic nie wzruszało dzikich oprawców. 1 czerwca 1943 r. gestapo, niemieckie Schutzpolizei oraz Ukraińcy w niemieckiej służbie otoczyli tę malowniczą, roztoczańską wieś. Akcja rozpoczęła się w Sochach (gmina Zwierzyniec) o godz. 5., nad ranem. Była przeprowadzona w bestialski, bezprecedensowy sposób.

Mordowano wszystkich, bez wyjątku. Dokładna liczba ofiar pacyfikacji Soch nie jest znana. Na tablicy cmentarnej w tej miejscowości możemy przeczytać, że 1 czerwca zabito 185 mieszkańców. Było to 88 mężczyzn, 52 kobiety i 45 dzieci. Jednak Władysław Sitkowski w książce pt. „Sochy dawniej i dziś” wyliczył, że podczas pacyfikacji zginęły 194 osoby.

Tylko nieliczni przeżyli

Tuż po masakrze odnaleziono 33 osoby, które były ranne (7 osób potem zmarło, stąd m.in. mogły wynikać rozbieżności co do liczby ofiar). Niektóre ocalenia uznano niemal za cud. Np. w zbożu, niedaleko wsi, znaleziono zabitą kobietę, obok której było dwoje żywych niemowląt, bliźniąt. Te dzieci przeżyły wojnę. Rannych odsyłano do szpitala m.in. w Biłgoraju. Wśród nich była Bronisława Szawara.

„Z całej rodziny została mi mała, sześcioletnia siostrzyczka Marysia, która tułała się po tym spalenisku, tuląc się do ludzi, którzy ocaleli z tego pogromu” – wspominała po latach Bronisława Szawara. „Ja po powrocie ze szpitala wraz z nią tułałam się po spalonych piwnicach, nie mając gdzie mieszkać i z czego żyć”.

Msza i kwiaty przed pomnikiem

Nigdy o tej tragedii nie zapomniano. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, ŚZŻAK Koło Rejonowe w Zwierzyńcu, Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, Burmistrz Zwierzyńca, Mieszkańcy Soch, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna organizują uroczystość upamiętniającą 80. rocznicę pacyfikacji wsi Sochy.

Obchody odbędą się w czwartek (1 czerwca) w Sochach. Uczestnicy spotkają się przed miejscowym Kościołem Filialnym p.w. Miłosierdzia Bożego o godz. 16. Zaplanowano oficjalne powitanie oraz część artystyczną.

O godz. 16.30 rozpocznie się natomiast msza, a po niej - część oficjalna. W programie m.in. ceremoniał wojskowy oraz apel pamięci. Następnie zaplanowano złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem pomordowanych podczas pacyfikacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 80 rocznica brutalnej pacyfikacji wsi Sochy na Zamojszczyźnie - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto