Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31. rocznica ogłoszenia stanu wojennego (zobacz PROGRAM)

Aleksandra Dunajska
W tym roku organizatorzy zmienili przebieg inscenizowanych walk z ZOMO
W tym roku organizatorzy zmienili przebieg inscenizowanych walk z ZOMO Jacek Babicz/Archiwum
Dziś, mija 31. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Działacze lubelskiej NSZZ "Solidarność" zapraszają wszystkich do uczestnictwa w uroczystościach.

Kulminacyjnym momentem uroczystości ma być inscenizacja walk ZOMO z demonstrantami. W starciu weźmie udział ok. 25 "funkcjonariuszy" i blisko 60 "manifestantów". W role wcielą się m.in. studenci NSZ UMCS_i KUL, uczniowie Lubelskiego Centrum Edukacji Zawodowej z ul. Magnoliowej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 a także przedstawiciele Fundacji Niepodległości i Lubelskiego Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Front". W tym roku rekonstrukcja historycznych wydarzeń ma jednak wyglądać nieco inaczej niż w poprzednich latach. Nie będzie już "walczącego" przemarszu z ul. Królewskiej na pl. Litewski.

- Od godz. 14.45 do 16 na placu Litewskim, na wygrodzonym terenie, będzie prezentowane widowisko pt. "Stan wojenny pamiętamy". Chcemy, żeby wszyscy mieli możliwość jego zobaczenia i odczucia grozy stanu wojennego - wyjaśniał Wątorski.

Wcześniej na ulicach śródmieścia pojawią się patrole ZOMO, które będą wręczać mieszkańcom ulotki z informacjami o stanie wojennym. O godz. 17 odbędzie się koncert pieśni niepokornej, a o 18 - msza św. w intencji ofiar stanu wojennego (oba wydarzenia w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza 6). Po nabożeństwie zebrani przemaszerują deptakiem pod pomnik ks. J. Popiełuszki przy ul. Królewskiej.

ONR też będzie maszerować

ONR organizuje w czwartek marsz pod hasłem "Manifestacja antykomunistyczna". Uczestnicy spotkają się o godz. 19 na pl. Litewskim i przejdą pod pomnik ks. Popiełuszki.

Na stronie internetowej ONR informuje, że marsz przygotowuje wraz z "Solidarnością". Marek Wątorski zaprzeczył: - Nie jesteśmy współorganizatorami. Nasz marsz wyjdzie z kościoła na Narutowicza, ale później, po mszy św., o godzinie 19.

W regionie będą wspominać

Chełm: o godz. 16.00 w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Wieniawskiego 15 odbędzie się rocznicowe spotkanie. W programie otwarcie wystawy pamiątek ks. Jana Waldemara Jońca, byłego represjonowanego działacza podziemnej "S".

Biłgoraj: godz. 10, kościół pw. św. Marii Magdaleny. Po oficjalnych wystąpieniach młodzież przypomni historię stanu wojennego.

Macie zdjęcia z okresu stanu wojennego? Prześlijcie je na: [email protected]. Opublikujemy je w naszym serwisie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto