Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

140 lat lubelskiej Państwowej Straży Pożarnej (zdjęcia)

freelancer
freelancer
Wręczanie odznaczeń i awansów, przekazanie sztandaru, demonstracja sprzętu i pojazdów strażackich. Wszystko to mieszkańcy Lublina mogli zobaczyć w gorące piątkowe popołudnie.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Główna część uroczystości miała miejsce na placu Litewskim. Wcześniej obyła się msza święta w archikatedrze lubelskiej, poprowadzonej przez arcybiskupa Stanisława Budzika. Na placu Litewskim Lubelskiej Straży Pożarnej przekazano także nowy sztandar.

Jednocześnie zainteresowani mogli obejrzeć samochody ratowniczo-gaśnicze i specjalne oraz sprzęt specjalistyczny.

Podczas uroczystości Michał Badach z lubelskiej Straży Pożarnej podkreślił, że strażacy zawsze służyli człowiekowi – tak podczas zaborów, jak i później bez względu na ustrój, czy sytuację polityczną.

Pierwsza zawodowa jednostka straży pożarnej w Polsce została powołana 5 lutego 1752 w Ostrowie Wielkopolskim przez marszałka koronnego Franciszka Bielińskiego. Jednostka zawodowa w Lublinie została powołana ponad sto dwadzieścia lat później, 1 stycznia 1874 roku. Jej załogę stanowiło 62 osoby, a w skład wchodzili kominiarze, dwóch stróży pełniących służbę na wieży zegarowej, pompiarz, sygnaliści i powożący.

Jak informował Michał Badach, lubelska Straż Pożarna interweniuje rocznie średnio około 4000 razy. W Lublinie, w 6 jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, służy obecnie 287 strażaków, wspieranych przez 8 pracowników cywilnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto