MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z wykrywaczem poszli do Magurskiego Parku Narodowego. Przez nich trzeba było ewakuować komisariat i ośrodek kultury

OPRAC.:
Halina Gajda
Halina Gajda
Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z nielegalnym posiadaniem broni i amunicji. Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego zostali ujęci przez pracowników Magurskiego Parku Narodowego
Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z nielegalnym posiadaniem broni i amunicji. Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego zostali ujęci przez pracowników Magurskiego Parku Narodowego KPP Jasło
Trzech mieszkańców województwa świętokrzyskiego zostało zatrzymanych, gdy na terenie Magurskiego Parku Narodowego prowadzili poszukiwania z wykorzystaniem wykrywacza metali. Osoby te posiadały przy sobie granaty oraz amunicję karabinową z II wojny światowej.

Sceny niczym z filmu rozegrały się w komisariacie policji, w Nowym Żmigrodzie. Wszystko działo się w miniony poniedziałek (6 maja), gdy zgłosił się Komendant Magurskiego Parku Narodowego wraz ze swoimi pracownikami oraz trzema ujętymi osobami. Strażnicy na terenie dawnej miejscowości Ciechania na terenie Parku, nieopodal granicy państwa, zauważyli dwóch mężczyzn i kobietę, którzy mieli przy sobie wykrywacze metali oraz zgromadzone metalowe przedmioty.

- Kiedy policjanci zajrzeli do worka, okazało się, że w środku znajdowały się m.in. niewybuchy. Natychmiast ewakuowali budynek komisariatu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Żmigrodzie, a także zabezpieczyli pobliski teren przed dostępem osób postronnych – opisuje Daniel Lelko, oficer prasowy KPP w Jaśle.

Saperzy z Rzeszowa

Do Nowego Żmigrodu skierowany został funkcjonariusz z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Policjant potwierdził, że niewybuchy to granaty z materiałem wybuchowym. Ponadto podczas przeszukania pojazdu marki Jeep, którym podróżowali mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, mundurowi ujawnili kilkadziesiąt sztuk amunicji karabinowej.

- Następnie na miejsce przybyli funkcjonariusze z Sekcji Minersko-Pirotechnicznej Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Policjanci przy pomocy promieni rentgenowskich sprawdzili niewybuchy i potwierdzili, że w 6-ciu sztukach granatów są zapalniki i proch, który może być niebezpieczny oraz stanowić zagrożenie. Funkcjonariusze z SPKP zabezpieczyli niewybuchy i zabrali je do utylizacji – wyjaśnia dalej Lelko.

Kroki jasielskiej prokuratury

Kobieta została przesłuchana w charakterze świadka, natomiast mężczyźni w wieku 79 i 46 lat usłyszeli już zarzuty. Starszy z nich przyznał się do zarzucanych mu czynów, młodszy nie. Prokuratura Rejonowa w Jaśle zastosowała wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego. Mieszkańcom woj. świętokrzyskiego grozi teraz kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto