MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie odkrycie pod Warszawą. Badacze znaleźli przedmioty polskich żołnierzy, którzy brali udział w Bitwie nad Bzurą

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Odkrycie pod Warszawą. Znaleziono ekwipunek żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą
Odkrycie pod Warszawą. Znaleziono ekwipunek żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą
W miejscowości Laski pod Warszawą dokonano imponującego odkrycia. Nieformalna grupa poszukiwaczy "Śladami Kampanii Wrześniowej" natrafiła tam na masę przedmiotów należących do polskich żołnierzy, którzy brali udział w II wojnie światowej. Wśród nich znalazły się m.in. menażki, manierki, niezbędniki, maski przeciwgazowe i rzeczy osobiste. Zdaniem archeologów, odkryte rzeczy były wykorzystywane podczas Bitwy nad Bzurą.

Członkowie nieformalnej grupy poszukiwaczy "Śladami Kampanii Wrześniowej” dokonali niezwykłego odkrycia w podwarszawskich Laskach. Natrafili tam na przedwojenne zrzutowisko, w którym znajdował się ekwipunek polskich żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej, a konkretnie - w Bitwie nad Bzurą.

Poszukiwacze prowadzili swoje działania za pomocą m.in. wykrywaczy metali, w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Następnie we współpracy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz za zgodą WKZ w Warszawie zrealizowane zostały badania archeologiczne, podczas których podjęto wszystkie elementy wyposażenia.

Odkrycie pod Warszawą. Znaleziono ekwipunek żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą

Wielkie odkrycie pod Warszawą. Badacze znaleźli przedmioty p...

Odkrycie pod Warszawą. Jaki sprzęt znaleziono?

Znaleziony sprzęt to głównie wyposażenie osobiste żołnierzy piechoty:

  • Pasy główne z ładownicami
  • Menażki
  • Maski przeciwgazowe wz. 32
  • Niezbędniki (w tym wz. 38) i łyżki
  • Manierki wz. 35, ale także starsze manierki pruskie wz. 1915
  • Manierki wz. 31
  • Szczątki tornistrów wz. 25
  • Pochwy od bagnetów czy pokrowce na łopatki piechoty

Cześć z powyższych elementów znaleziono w dużej liczbie. Samych masek przeciwgazowych było tam kilkanaście. Wśród przedmiotów, na które natrafili badacze, znalazły się także rzeczy osobiste, jak portfele czy cywilne łyżki.

W trakcie poszukiwań natrafiono także na dwa granaty:

  • Zaczepny wz. 24
  • Obronny wz. 33

W związku z obecnością materiałów niebezpiecznych, na miejsce wezwana została Policja, a następnie saperzy, którzy po dokonaniu czynności służbowych umożliwili dalsze prowadzenie badań.

Prawdopodobni właściciele

Zdaniem archeologów, wiele wskazuje na to, że znalezione przedmioty stanowiły wyposażenie oddziałów wielkopolskich, o czym mogą świadczyć m.in. pruskie manierki. Sprzęt został podniesiony z pola bitewnego lub pozbierany od zabitych i rannych, a następnie zakopany.

Uwagę zwraca brak broni, hełmów oraz butów, co wskazuje, że zostały uprzednio zabrane, z wyjątkiem prawdopodobnie pominiętych dwóch granatów - podkreśla Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą, które poinformowało o znalezisku.

Aktualnie, odnalezione wyposażenie wojskowe znajduje się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie zostanie poddane konserwacji.

W badaniach archeologicznych prowadzonych pod okiem archeologa wzięła udział nieformalna grupa 'Śladami Kampanii Wrześniowej" w składzie: Robert i Agnieszka Wójcik, Mariusz Unieżycki, Tomasz Domański - główni inicjatorzy przedsięwzięcia, członkowie Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich, w tym Andrzej Gmochowski, a także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w składzie: Marek Babulewicz, Patryk Kosiński, Sebastian Andrzejczyk, Weronika Chrósny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto