Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie samochody często wracały do serwisów. Czy są niebezpieczne? Zobacz szczegóły raportu

mfred
W raporcie o produktach niebezpiecznych znalazły się również samochody
W raporcie o produktach niebezpiecznych znalazły się również samochody Polska Press/archiwum
Kupno samochodu to zawsze spore wyzwanie. Modeli na rynku motoryzacyjnym jest wiele i wybór tego najlepszego nie jest wcale łatwy. Okazuje się, że jedną z pomocy może być informacja o akcjach serwisowych jakie przeprowadzali producenci samochodów. Którzy mieli ich najwięcej?

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący unijnego systemu wczesnego ostrzegania o produktach niebezpiecznych "Safety Gate" Sprawozdanie odnosi się do działalności systemu w 2023 r. i obejmuje 30 państw europejskich.

Wynika z niego, jak donosi interia.pl, że państwa zgłosiły w ubiegłym roku 3412 ostrzeżeń dotyczących niebezpiecznych dla użytkownika produktów. To najwyższa liczba od początku istnienia systemu, czyli od 2003 roku. Wśród nich 12 procent stanowią pojazdy silnikowe. Więcej mają kosmetyki 32 procent i zabawki - 13 proc.

Najczęściej zgłaszane rodzaje ryzyka związanego z produktami to ekspozycja użytkowników na szkodliwe składniki chemiczne (51 proc.), urazy, takie jak złamania (21 proc.) oraz zadławienie (8 proc.) i zanieczyszczenie środowiska (8 proc.).

Polska: akcje serwisowe

W Polsce w 2023 roku ogłoszono akcje serwisowe dotyczące ponad 251 tys. samochodów i blisko 1,8 tys. motocykli. Jak donosi interia pl najwięcej dotyczyło Toyoty i Lexusa. Pojazdy tych marek do serwisów wracały ponad 60 tysięcy razy. Trzeba jednak dodać, że japoński producent w Polsce sprzedaje najwięcej pojazdów z wszystkich marek sprzedawanych w naszym kraju. Z innych marek do serwisów wracały ponad 48 tysięcy razy mercedesy, bmw 38 tys., opel 26,8 tys. aut, citroen ponad 17 tys.  

Europa: akcje serwisowe

Nieco inaczej akcje serwisowe wyglądały w 2023 roku w całej Europie. Najwięcej bo - 41 - ogłosił w ubiegłym roku Mercedes. Zaraz za nim znalazły się: Peugeot (29 akcji serwisowych) i Opel (25 akcji serwisowych). W pierwszej piątce zestawienia uplasowały się jeszcze: 4. BMW (22 akcje serwisowe) i 5. Citroen (22 akcje serwisowe). Toyota (17), Volkswagen 14, Renault - 10, Kia - 9. Po jednej akcji serwisowej przeprowadziły takie marki jak Dacia, Mazda, Suzuki.

Raport świadczy także o tym, że surowe normy unijne wymuszają na producentach wyższą troskę o jakość swoich produktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie samochody często wracały do serwisów. Czy są niebezpieczne? Zobacz szczegóły raportu - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto