MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe widowisko również nad Gorlicami. Kolorowa zorza polarna rozświetliła niebo nad głowami mieszkańców powiatu gorlickiego

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Zorza polarna widziana minionej nocy z 10 na 11 maja 2024 roku z góry Dział w Bystrej (ok. 500 m n.p.m.)
Zorza polarna widziana minionej nocy z 10 na 11 maja 2024 roku z góry Dział w Bystrej (ok. 500 m n.p.m.) Paweł Chmura
Najpierw drobne chmury na niebie nad Gorlickiem rozsunęły się niczym teatralna kurtyna, a potem zaczął się ten niezwykły spektakl w odcieniach zieleni, czerwieni i fioletu. Wielu mieszkańców powiatu gorlickiego nie poszło wcześnie spać minionej nocy, by zobaczyć niesamowite zjawisko zorzy polarnej, po raz pierwszy widzianej tak intensywnie w naszym regionie.

Jedni śledzili portale społecznościowe "Polskich Łowców Burz", inni zaglądali na "Gapię się w niebo nocą", czy też "Z głową w gwiazdach". Wsziędzie płynęły jasne komunikaty: Nie kładźcie się spać. Patrzcie w niebo. Obserwujcie zorzę.

- Od kilku dni mamy do czynienia z licznymi i silnymi rozbłyskami na Słońcu. Rozbłyski wygenerowały olbrzymie masy plazmy (CME), które właśnie docierają do naszej Planety. Zorza powinna być widoczna z całej Polski. Warunki do obserwacji są sprzyjające na południu, północnym wschodzie i północnym zachodzie - informowali Polscy Łowcy Burz na swoim profilu w mediach społecznościowych.
I dodai: - Obecnie burza geomagnetyczna wynosi G4 w 5 stopniowej skali, co klasyfikuje się jako silna. Skutkować może to zakłóceniami w łączności satelitarnej, czy m.in zakłóceniami w nadawaniu radiowym.

O tej zorzy będzie się mówiło latami i to jej będą poświęcone całe rozdziały w książkach o astronomii.

Przypomnijmy, że zorza polarna powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Ogromne ilości naładowanych cząstek są wyrzucane w kierunku Ziemi. Natrafiając na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając wodór i azot, wówczas powstaje to kolorowe widowisko - wielobarwne rozbłyski światła, zwykle w odcieniach czerwieni, żółci, zieleni.

Mówi się, że zorza pokazuje się nielicznym. Do jej oglądania trzeba chęci, cierpliwości, a przede wszystkim szczęścia. Tej nocy wszyscy, którzy mieli chęci, to mieli też szczęście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto