18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepszy film i plakat o Marii Curie-Skłodowskiej (ZDJĘCIA)

Ilona Leć
Wyróżnienie, Igor Kubik, gipsowe popiersie Marii Curie-Skłodowskiej
Wyróżnienie, Igor Kubik, gipsowe popiersie Marii Curie-Skłodowskiej Ilona Leć
- Zagłębiając się w biografię samej Marii Curie-Skłodowskiej, doszedłem do wniosku, że jest to postać niesamowicie rewolucyjna. Była pierwszą kobietą, która wykładała na uniwersytecie w Paryżu, była jedną z pierwszych kobiet, które zrobiły prawo jazdy. Kolorem rzeźby chciałem zamanifestować wyjątkowość noblistki, przełamać schemat ciągłego brązowienia jej popiersia. Takich pomników mamy już wiele - przyznaje Igor Kubik z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie.

Igor jest jednym z laureatów międzynarodowego konkursu poświęconego Marii Curie-Skłodowskiej. W poniedziałek 24 bm. w Galerii Zajezdnia odbył się wernisaż plakatów i pokaz filmów dotyczących patronki UMCS. - Do konkursu zgłoszono ponad 40 plakatów i 20 filmów. Komisja dosyć długo się spierała. Na wybór zwycięskich prac złożyło się wiele czynników, m.in. wymiar artystyczny oraz przesłanie pracy - podkreślał Artur Popek, dyrektor galerii.

Pierwsze miejsce w konkursie na plakat zajął Andrew Walton z USA, drugie należało do Ik-Rae Hwang'a z Korei, a trzecie przypadło Ewie Czub z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Laureaci zdobyli kolejno - tysiąc pięćset, tysiąc i pięćset złotych. W kategorii filmów animowanych przyznano dwa wyróżnienia: dla Pauliny Stolarz za film "Rok 2011, rokiem Marii Curie-Skłodowskiej" (animowanie solą) oraz dla Jędrzeja Żwiruka za film "Maria Curie-Skłodowska" (animacja 2D).

W "Zajezdni" zaprezentowano również trzy prace Leonarda Konopelskiego, znakomitego Przedstawiciela Polskiej Szkoły Plakatu. Odwiedzający galerię mają wyjątkową okazję do zapoznania się z życiem i twórczością Marii Skłodowskiej-Curie, przedstawionymi na 20 fotogramach, które na tę okazję sprowadzono z Warszawy.

Galeria Zajezdnia mieści się na al. Kraśnickiej 25.

Więcej zdjęć znajdziesz na


Nasze serwisy:
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto