Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: 68. rocznica mordu 42 tys. Żydów

Witold Michalak
W ostatni dzień października młodzież z Izraela odwiedziła muzeum na Majdanku
W ostatni dzień października młodzież z Izraela odwiedziła muzeum na Majdanku Jacek Babicz
Podczas II wojny światowej W ciągu dwóch dni hitlerowcy wymordowali w dystrykcie lubelskim około 42 tysięcy Żydów. Nazwali tę operację "Erntefest" (po polsku dożynki). W czwartek 3 bm., w 68. rocznicę ludobójstwa, na UMCS rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem "Zagłada - badania, edukacja, pamięć".

Operacja "Erntefest" rozpoczęła się 3 listopada 1943 r. i była ostatnim etapem "Akcji Reinhard", której zadaniem było przeprowadzenie całkowitej eksterminacji Żydów w Europie. Masakra zaczęła się w listopadowy ranek. Na teren obozu koncentracyjnego na Majdanku ściągnięto dodatkowe oddziały SS oraz kilkuset lubelskich policjantów. Na apelu więźniowie pochodzenia żydowskiego byli odsyłani w stronę ciężarówek. Samochody zabierały ich w stronę pola V. To tam znajdowały się wykopane już wcześniej trzy rzędy rowów, z których każdy miał po ok. 100 metrów długości. Hitlerowcy kazali więźniom rozbierać się, a później położyć się na dnie rowów. Później rozległy się strzały.

- Następne grupy również pędzono do rowu, aż do jego końca, tam ludzie musieli się kłaść na już rozstrzelanych poprzednio, tak, że po pewnym czasie rów zapełniał się, odcinkami, aż prawie po brzegi. Mężczyzn rozstrzeliwano osobno, tzn. w osobnych grupach, a kobiety w grupach oddzielnych - opisywał egzekucje Erich Muhsfeldt, szef krematorium.

Masakra trwała od godz. 6 do 17. Niemcy starali się zagłuszyć odgłosy rzezi. W tym celu na teren obozu koncentracyjnego sprowadzili dwa samochody z aparaturą nagłaśniającą, z których przez cały dzień rozbrzmiewała muzyka. Tylko 3 listopada na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku wymordowano ok. 18 tysięcy osób. "Krwawą środę" na Majdanku przeżyło tylko kilkuset więźniów narodowości żydowskiej. Ocaleli, bo Niemcy kazali im zająć się sortowaniem rzeczy po zabitych. Kilka miesięcy po akcji "Dożynki" ok. 600 ocalałych Żydów wywieziono do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęli w komorach gazowych.

W czasie dwudniowej masakry na terenie dystryktu lubelskiego zamordowano ok. 42 tysięcy Żydów. Egzekucje podobne do tej na Majdanku odbyły się w kilku innych hitlerowskich obozach na terenie Lubelszczyzny: m.in. w Trawnikach, Poniatowej. Niemcy zacierali ślady zbrodni. Na Majdanku palili ciała ofiar. Robili to dzień po dniu, aż do Bożego Narodzenia 1943 r.

_Wypowiedź Ericha Muhsfeldta pochodzi ze strony

www.majdanek.com.pl

._


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto