Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Józef Czechowicz 1903-1939"

  Muzeum Lubelskie - Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza
  Lublin, ul. Złota/3

  Od 1.01.2010 do 31.12.2017

  • od 6zł

  Z części zgromadzonych w Muzeum eksponatów zorganizowano stałą wystawę, na której znalazły się m. in. dokumenty, zdjęcia, rękopisy, tomiki poetyckie wydane za życia poety oraz powojenne wydania jego twórczości.
  Pierwsza część wystawy, zatytułowana „Lublin - Warszawa – Lublin”, przedstawia koleje losu autora „Kamienia”. Ukazuje w porządku chronologicznym dzieciństwo i lata szkolne poety, etapy pracy nauczycielskiej, rozwój poetycki, począwszy od debiutu, okres pracy dziennikarskiej, inicjatywy organizatorskie, różnorodność zainteresowań, etap przejmowania roli przywódcy młodej poezji, całość dorobku literackiego, świadectwa pamięci o poecie i jego twórczości.
  Druga część ekspozycji „Między Arkadią a Apokalips”ą zachęca do bliższego zapoznania się ze spuścizną literacką autora „Ballady z tamtej stron”y oraz wędrówki w świat jego poetyckiej wyobraźni. Koncepcja wystawy ogniskuje się wokół tytułowych motywów, które wyeksponowano poprzez odpowiedni dobór tekstów i prac malarskich oraz aranżację plastyczną. Na wystawie można obejrzeć cenne pamiątki, m. in. dwie karty pocztowe wykonane przez poetę, przedstawiające fragmenty lubelskiej architektury oraz mały dzwoneczek, zakupiony w 1930 roku we Francji (Czechowicz przebywał tam jako stypendysta Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego). Poeta przypisywał mu magiczną moc chronienia przed złem. Są tu również kopie rękopisów autora „Kamienia”, m. in. „Poemat o mieście Lublinie” oraz autografy wierszy z tomu „Stare kamienie”. W utworach tych realne miasto staje się mityczną ojczyzną, enklawą spokoju i bezpieczeństwa, miejscem poetyckiego natchnienia. Na ekspozycji zaprezentowano także obrazy m. in. Juliusza Kurzątkowskiego, Jana Wydry, Władysława Karmańskiego, Zygmunta Bartkiewicza, Władysława Filipiaka i Edwarda Okunia, które wprowadzają w nastrój poezji Józefa Czechowicza.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  Jak dobrze znasz stare gry? Sprawdź się!

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.