Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Galeria Malarstwa Polskiego XX w."

  Zamek - Muzeum Lubelskie w Lublinie
  Lublin, ul. Zamkowa/9, +48 81 532 50 01

  Od 1.01.2010 do 31.12.2017

  • Brak informacji o cenie

  Jest pierwszą w Lublinie po wojnie prezentacją zbiorów malarstwa współczesnego, stanowiącego własność Muzeum Lubelskiego. Celem tej ekspozycji jest ukazanie historii współczesnego malarstwa polskiego w oparciu o obrazy do tej pory nieznane lub rzadko prezentowane na czasowych wystawach tematycznych. Umożliwiaja ona przegląd najważniejszych zjawisk zachodzących w malarstwie polskim XX wieku w ujęciu chronologiczno-problemowym. Autorami eksponowanych prac są artyści czterech pokoleń, wywodzący się z różnych środowisk – krakowskiego, warszawskiego, lwowskiego, wileńskiego i łódzkiego. Najstarsi z nich tworzyli jeszcze na przełomie XIX i XX wieku – najmłodsi tworzą do dziś.
  Wystawę otwierają malarze, których twórczość stanowi pomost między tradycjami malarstwa XIX wieku a awangardą wieku XX. Są to m.in. Olga Boznańska, Alfons Karpiński, Wojciech Weiss i Wojciech Kossak. Nowe tendencje w sztuce reprezentują artyści dwudziestolecia m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Zbigniew Pronaszko, Eugeniusz Zak i Tadeusz Pruszkowski, skupieni w takich ugrupowaniach jak Formiści, Rytm, Bractwo św. Łukasza. Najpełniej prezentowany jest ulegający stałej ewolucji kierunek zwany koloryzmem, z Komitetem Paryskim na czele. Ten rodzaj malarstwa reprezentuje m.in. Jan Cybis, Zygmunt Waliszewski, Eugeniusz Eibisch i Piotr Potworowski.
  Okres powojenny malarstwa polskiego to różnorodne postawy artystyczne i wiele rodzajów plastycznego działania. Czołowych twórców tego okresu reprezentują m.in. Maria Jarema, Tadeusz Kantor i Jan Lebenstein. Ekspozycję zamykają prace Jana Dobkowskiego, Ryszarda Winiarskiego, Jerzego Rosołowicza. Łącznie Galeria Malarstwa Polskiego XX wieku prezentuje 130 obrazów 75 artystów, którzy znaleźli stałe miejsce w historii sztuki polskiej XX wieku.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  Jak dobrze znasz stare gry? Sprawdź się!

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.