Wybierz region

Wybierz miasto

  Wykład Jerzego Brukwickiego

  Izba Drukarstwa w Lublinie
  Lublin, ul. Żmigród/1, +48 81 534 52 33

  13:00 Czwartek, 11 grudnia

  • Brak informacji o cenie

  Wykład Jerzego Brukwickiego - grafika "SOLIDARNOŚCI" z lat 1980-1989 dotyczy twórczości artystycznej, która narodziła się wraz z powstaniem NSZZ "Solidarność". Wtedy właśnie w okresie sierpniowego, legendarnego strajku w Stoczni Gdańskiej powstał graficzny znak "Solidarności". Znak ten stał się jednym z najpopularniejszych symboli graficznych w dziejach polityki i sztuki.

  Jerzy Brukwicki urodził się w 1945 roku. Jest krytykiem sztuki, dziennikarzem, szefem warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80-tych współtworzył ruch kultury niezależnej. Do ważniejszych jego wystaw należały: Czas smutku, czas nadziei; Polska Pieta; Plastycy stoczniowcom; Obecność. Ponadto był wydawcą i redaktorem pozacezuralnego pisma poświęconego sprawom kultury "Wybór", redaktorem tygodnika "PWA. Przegląd Wiadomości Agencyjnych" oraz współpracownikiem takich wydawnictw jak NOWA, Przedświt, Pokolenie. Współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza i redakcją magazynu LOT Kaleidoscope. Był kuratorem wielu wystaw w kraju i za granicą m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Jana Młodożeńca, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy, plakatów i grafiki "Solidarności".
  W plakatach "Solidarności" z lat 1980-1989 Jerzy Brukwicki dostrzega zajmujący obszar sztuki mówiącej o człowieku, jego życiu, dążeniu do prawdy i dobra, wolności i niezależności. Traktuje je jako fascynujące dokumenty niezwykłego okresu w polskich dziejach, mówiące o zmaganiach narodu ze znienawidzoną władzą, o sprawiedliwości, szacunku dla innych. W ten sposób wyrażały one sprzeciw wobec represji, przemocy i nietolerancji. W opinii Jerzego Brukwickiego plakaty skutecznie upowszechniały idee i cele "Solidarności", informował o sensie istnienia i działaniach niezależnego Związku. Inspirowały je odręczne, pośpiesznie malowane napisy i hasła na murach strajkujących stoczni, kopalń i fabryk, na ścianach mieszkalnych bloków czy wiejskich płotach.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  Produkt polski czy zagraniczny? [QUIZ]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.