Wybierz region

Wybierz miasto

  Lubelskie spotkanie z autorami i książką "Dalej jest noc"

  Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
  Lublin, ul. Grodzka/21, +48 81 532 58 67

  17:00 Sobota, 26 maja

  • Brak informacji o cenie

  Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" wspolnie z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łodzkiego zapraszają na spotkanie z dr hab. Dariusz Libionką oraz Aliną Skibińską oraz rozmowę wokoł książki „Dalej jest noc. Losy Żydow w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Spotkanie poprowadzi Adam Kopciowski.
  Książka „Dalej jest noc. Losy Żydow w wybranych powiatach okupowanej Polski” pod redakcją prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego to dwutomowe wydawnictwo będące podsumowaniem kilkuletniego projektu badawczego realizowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydow pt. Strategie przetrwania Żydow podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatow. Autorami rozdziałow są Tomasz Frydel, Jan Grabowski, Dariusz Libionka, Dagmara Swałtek-Niewińska, Karolina Panz, Alina Skibińska, Jean Charles Szurek i Anna Zapalec.

  Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań „żydowskich strategii przetrwania” jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydow w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie własne oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy mało kto mogł żywić nadal jakiekolwiek złudzenia co do ostatecznych celow polityki niemieckiej, Żydzi zintensyfikowali desperacką walkę o przetrwanie. Z jednej strony w domach oraz pod domami budowano schowki i bunkry, a w podwojnych ścianach i na strychach urządzano przemyślne kryjowki. Z drugiej – nawiązywano kontakty ze stroną aryjską, ktorych celem było znalezienie pomocy i kryjowki. Tam, gdzie było to możliwe, powstawały siatki przerzutu za granicę, zwłaszcza na Słowację i Węgry.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy rozpoznasz te ryby na zdjęciach? Każdy je kojarzy! QUIZ