Wybierz region

Wybierz miasto

  Instalacja artystyczna: Paweł Laufer "Poste restante"

  Warsztaty Kultury
  Lublin, ul. Grodzka/5a, +48 81 533 08 18

  Od 17.04.2014 do 31.12.2014

  • Brak informacji o cenie

  "Poste restante" (instalacja literacka) jest próbą symbolicznego przywołania pamięci o ludziach, którzy żyli w kamienicy przy ulicy Grodzkiej 5 i historiach, które działy się w labiryncie przejść i klatek schodowych budynku. Aby stało się to możliwe, chcemy tym ludziom i ich historiom zwrócić na chwilę konkretne miejsce - imienne adresy w teraźniejszości, skrzynki pocztowe z nazwiskiem. Rozlokowane na korytarzach i klatkach schodowych budynku przy Grodzkiej 5, staną się alegorią powtórnej obecności minionego. Wewnątrz nich znajdą się listy-kolaże, zrekonstruowane i skomponowane w oparciu o archiwalne nagrania, dokumenty i zapiski dotyczące kamienicy i jej mieszkańców. "Poste restante" jest też wyrazem świadomości tego, że listy wrzucone do skrzynek, nigdy nie trafią do adresatów. Pozostaną niedoręczalne i dopóki pozwolimy im trwać w tym trybie, tak długo będą świadectwem pamięci.

  Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu krótkometrażowego w reż. Marcela Łozińskiego "Poste restante" (2008) (Marcel Łoziński (scenariusz i reżyseria), Jacek Petrycki (zdjęcia), Tomasz Wieczorek (dźwięk), Rafał Listopad (montaż), Małgorzata Jaworska (oprawa muzyczna), Michał Białożej (kierownik produkcji) Dorota Roszkowska, Arkana Studio (Producent). To 14-minutowy dokument opowiadający o losach jednego z miliona listów, które co roku trafiają do Urzędu Niedoręczalnych Przesyłek w Koluszkach. Trafiają tam listy, których adresaci są nie do odnalezienia.

  Paweł Laufer (ur. 1980) - filozof, pisarz, dziennikarz. Pisze do czasopism polskich i zagranicznych oraz do gazet codziennych. Fundator i prezes Fundacji Open Culture (www.fundacjaopenculture.org) realizującej projekty kulturalne, badawcze, wydawnicze, społeczne i medialne szczególnie we współpracy z partnerami ze Wschodu. Zastępca redaktora naczelnego i redaktor działu wschodniego magazynu "Kultura Enter". Inicjator cyklu Spotkania "Kultury Enter". Pomysłodawca i koordynator międzynarodowych projektów artystycznych i badawczych (m. in. wielojęzyczny cykl 7 raportów "Raport o stanie kultury i NGO w krajach Partnerstwa Wschodniego i w Rosji, Trzy polsko-białoruskie numery połączonych czasopism "Partizan" / "Kultura Enter" o sztuce współczesnej Polski i Białorusi). Uczestnik, autor i współautor przedsięwzięć artystycznych m. in.: "O podniesieniu rzeczy zdegradowanej. Kostia Berezin - Mikołaj Mann (1938-1939)" (2009, w ramach cyklu "Sztuka Pamięci"), scena literacka Fort Missi (Ukraina, Popowycze 2011), "Kostia Berezin - still alive!" (2011), krytyk w "Biurze tłumaczeń sztuki" (2010-2011), "Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego" (Elbląg, 2012). Członek zespołu przygotowującego pierwszą i drugą aplikację Lublina w konkursie Europejska Stolica Kultury 2016. Laureat nagrody kulturalnej Radia Lublin "Żurawie" 2009 w kategorii "słowo". Laureat nagrody Prezydenta Miasta Lublin za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej 2009. Autor książek: "Miasto na prowincji" (2004), "Buty Mesjasza. Traktat o podniesieniu rzeczy zdegradowanej" (2010), "Raport o stanie kultury niezależnej i NGO w Białorusi" (2011), (Red.). "Raport o stanie kultury i NGO w Ukrainie" (2012), (Red.). "Rzecz pospolita. Ćwiczenia z oczywistością rzeczy" (w przygotowaniu).

  Dzieło dostępne będzie dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-16:30
  Kuratorka: Magdalena Ujma
  Koordynatorka: Anna Gładysz
  Organizator: Warsztaty Kultury w Lublin
  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  Produkt polski czy zagraniczny? [QUIZ]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.