Wybierz region

Wybierz miasto

  Dzień Jagielloński

  Brama Krakowska
  Lublin, ul. Plac Władysława Łokietka/3

  15:00 Sobota, 13 grudnia

  • Brak informacji o cenie

  W sobotę 13 grudnia br. Fundacja "Via Jagiellonica" zaprasza do Lublina na comiesięczne spotkanie z cyklu Dni i Noce Jagiellońskie. Tym razem głównymi postaciami tematycznego zwiedzania będą podróżnicy po "Szlaku Jagiellońskim", którzy wcześniej nie byli prezentowani.
  Dotychczas bohaterami spotkań byli władcy od Władysława Jagiełły do Zygmunta III Wazy, wybrany kupiec, ksiądz oraz posłańcy: cesarski Zygmunt Herberstein i książęcy Hans Petrach.

  "Organizując ostatni w tym roku Dzień Jagielloński w Lublinie, chcemy zbiorczo zaprezentować pozostałych podróżników po "Via Jagiellonica", ponieważ na 2015 rok planujemy już inny temat przewodni. Jesteśmy pewni, że przez ponad dwa stulecia królewskim traktem z Krakowa przez Lublin do Wilna przejechało (przynajmniej w jedną stronę) mnóstwo osób z różnych stanów i profesji. Należał do nich np. niewymieniony jeszcze Maciej Drzewicki, podkanclerzy, a następnie kanclerz wielki koronny i hierarcha kościelny. Domyślamy się również innych osób. Do grona, które wymaga pod tym kątem sprawdzenia, należą m.in.: wielki książę litewski Witold, królowa Bona, bł. Michał Giedroyć, Jan Cini ze Sieny oraz Jan Maria Padovano" - mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji "Via Jagiellonica", a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.

  Zwiedzanie w dniu 13 grudnia br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Wśród odwiedzanych obiektów będą m.in. zabytki związane z rodem Firlejów, którzy na królewskim trakcie mieli liczne majątki.

  "Najbliższe spotkanie kończy jednocześnie szkolenie przewodnickie na miasto Lublin z 2014 r., które przygotowała Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński". Odbywa się ono równolegle z innymi prowadzonymi w 10 innych ośrodkach z czterech województw. Na ten moment można jeszcze "za pięć dwunasta" dołączyć do szkolenia prowadzonego przez naszą Fundację na miasto Lublin w latach 2014-2015. W następnym roku nastąpi kolejne rozdanie szkoleniowe. Przymierzamy się przede wszystkim do kursów przewodnickich II stopnia (dla osób, które już posiadają certyfikaty), które obejmują wybrane muzea, zabytki i galerie. Planujemy również przeprowadzić w lipcu pierwsze egzaminy przewodnickie, bo skoro Państwo Polskie się z nich całkowicie wycofało, to ktoś musi je zastąpić" - mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej "Szlak Jagielloński", patronującej przedsięwzięciu Fundacji.

  Udział w Dniach i Nocach Jagiellońskich jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej "Szlak Jagielloński" mogą liczyć na 10. procentowe zniżki (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego). Kolejna impreza zaplanowana jest w sobotę 20 grudnia br. w Opatowcu (województwo świętokrzyskie). Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji "Via Jagiellonica" zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej "Via Jagiellonica" w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  Produkt polski czy zagraniczny? [QUIZ]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.