Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Forum Kultura i Edukacja

Redakcja
beniubyrski
Rozpoczynając nowy sezon pracy trzy duże instytucje kultury w Lublinie, Teatr Andersena, Muzeum Miejskie na Zamku, i Biblioteka Miejska przygotowali dla was szereg spotkań warsztatowych, podczas których pragniemy przedstawić wam cały wachlarz naszych możliwości i pomysłów, które będziemy realizować w ciągu roku. Zapisy na poszczególne warsztaty i spotkania prowadzą działy organizacji widowni i promocji każdej z instytucji.

ŚRODA 17 września 2014 godz. 16.00-19.00
NAKRĘĆ SIĘ NA TEATR - reżyseria teatrów dziecięcych i młodzieżowych.
(prowadzenie warsztatu: Bogusław Byrski, koszt: 30zł)
GRUPA: 15 osób

Warsztat przeznaczony dla osób zajmujących się tworzeniem amatorskich grup teatralnych w placówkach edukacyjnych (szkoły, przedszkola, biblioteki, ośrodki kultury). Za pomocą praktycznych ćwiczeń i zadań na wyobraźnię będziemy rozwijać wasze zdolności pracy z grupą, prowadzenia początkujących aktorów w przestrzeni scenicznej, budowania scen i charakterów postaci w oparciu o wybrany tekst.

Bogusław Beniu Byrski - aktor Teatru H.Ch. Andersena w Lublinie. Reżyser, muzyk, instruktor teatralny. Prowadzi regularne warsztaty teatralne z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz rodzicami. Buduje spektakle z maluchami w oparciu o teatr improwizowany, gdzie scenariusz jest tylko krokiem wyjściowym do zabawy na scenie.

CZWARTEK 18 września 2014
16.00 -19.00 Metody dramowe w teatrze szkolnym
(prowadzenie warsztatów: Magdalena Zylik, koszt: 30zł)
GRUPA: 15 osób

Warsztat powiązany tematycznie z nową premierę Teatru Andersena. Jego wyjściem będzie budowanie historii i działań na scenie wokół rekwizytu. Jak konstruować zadania dla grupy na scenie? Jak budować dialog bez gotowego tekstu? Jak budować dramaturgię wykorzystując potencjał, pomysłowość i wyobraźnię uczestników?

Magdalena Zylik - z zamiłowania i wykształcenia: socjolog, trener dramy stosowanej rekomendowany przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP - KLATKA, koordynator projektów.. Obecnie uczestniczka Szkoły Pedagogów Teatru w Warszawie, gdzie eksperymentuje z edukacyjnym potencjałem teatru. Trener i koordynator Dramowej Akademii Wolontariackiej w woj. lubelskim. Na co dzień pracownik Warsztatów Kultury w Lublinie.

PIĄTEK 19 września 2104
14.00 - 17.00 "Zły pan - ważne tematy w teatrze szkolnym"
(prowadzenie warsztatów: Paulina Chreścionko, Małgorzata Adamczyk, koszt: 30zł)
Udział w warsztacie upoważnia do udziału w premierze pedagogicznej spektaklu “Zły Pan” ( godz. 17.00).
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.
GRUPA 15 osób

Warsztat dotyczy bezpośrednio tematu nowej premiery Teatru Andersena "Złego pana", czyli przemocy w rodzinie widzianej oczami dziecka. Będzie to prezentacja programu ćwiczeń i zadań opracowanego wspólnie z zespołem psychologów i pedagogów oraz biurem Rzecznika Praw Dziecka i Kuratorium Oświaty w Lublinie, który jest głównym narzędziem do wprowadzenia młodych widzów w tematykę naszego spektaklu i innych tematów tabu. Docelowo program warsztatów będzie prowadzony z uczniami w placówkach edukacyjnych na terenie Lubelszczyzny i będzie jednym z narzędzi w budowaniu tzw. teatru społecznego.

Małgorzata Adamczyk – absolwentka filologii polskiej, wiedzy o teatrze oraz Inkubatora Animacji Kultury. Odpowiedzialna za kształt i program Działu Edukacji Teatr H.Ch. Andersena w Lublinie. Specjalizuje się w tworzeniu warsztatów wprowadzających w spektakle oraz działań parateatralnych mających na celu rozwój widowni i przygotowanie widza do świadomego odbioru sztuki. Jako instruktor teatralny współpracuje z wieloma placówkami edukacyjnymi w Lublinie.

Paulina Kuśmirowska, absolwentka UMCS Wydziału Artystycznego w Lublinie, ze specjalizacją edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Uczestniczka zbiorowych wystaw plastycznych „Nowa Fala” i „Przed Remontem” w Galerii Białej-Lublin, współorganizatorka i uczestniczka wystaw z cyklu No Budget Show – Lublin. Główna scenograf filmu „Biec w stronę Ty” w reż. Hanki Brulińskiej. Współtwórczyni wystawy „Scenografia Polskiego Teatru Lalek” (2011) oraz twórczyni wystawy „Magia Lalek” (2014) w Teatrze im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Asystentka i nauczyciel w klasie Roberta Kuśmirowskiego „Wszyscy mają tą samą szansę” (2013) Hallein, oraz „Sztuka w przestrzeni publicznej” (2014) w ramach Summer Academy, Salzburg, Austria. Od roku odpowiedzialna za tworzenie programu i opracowania metod pracy Działu Edukacji Artystycznej Teatru im. H.Ch. Andersena w Lublinie. W pracy z dziećmi stosuje szeroką gamę środków wizualnych i artystycznych budując tym samym bezpieczną przestrzeń teatralną dla młodego widza.

SOBOTA 20 września 2014
9.00 - 14.00 "Tak, zróbmy to!" - instruktorskie warsztaty teatralne
(prowadzenie: Monika Dąbrowska, koszt: 40zł )
GRUPA: 15 osób

Monika Dąbrowska-Jarosz – aktorka, absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa (Instytut IKP, specjalizacja Animacja Kultury) na Uniwersytecie Warszawskim. Założycielka i aktorka grupy teatralnej Trupa Czango. Za monodram „Olga. Eine charmante Frau” otrzymała nagrody na festiwalach Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie (2009) oraz na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (2011). Aktorka warszawskiego Teatru Studium Teatralne (2002-2007), Stowarzyszenia Teatralnego Chorea i Nettheatre (2007-2010), Teatru Małego Widza w Warszawie. Bierze udział w wielu projektach teatralnych i artystycznych w całej Polsce („Gdzie jest Pinokio?” w reż. Roberta Jarosza w warszawskim Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego). Członek międzynarodowej fundacji Red Noses Clowndoctors International, Czerwone Noski - Klown w Szpitalu.

SOBOTA 20 września 2014
9.00 -14.00 Instruktorskie warsztaty teatralne
(prowadzenie: Simone Thiis - Norwegia, koszt: 40zł)
GRUPA 15 osób. Warsztat prowadzony z udziałem tłumacza.

Simone Thiis - reżyser spektaklu Zły pan
Ukończyła studia teatralne z zakresu aktorstwa i reżyserii na uczelniach w Norwegii i Danii. Obecnie prowadzi swój własny teatr pod nazwą Theater Nova w Tonsberg. Teatr nie ma stałego zespołu, do kolejnych produkcji zapraszani są artyści z całej Norwegii jak również z zagranicy. Simone Thiis tworzy spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych, biorąc na warsztat tematy trudne społecznie i niewygodne. Jej spektakl "Paradise" otrzymał główną nagrodę dla najlepszego spektaklu dla dzieci w Norwegii w 2012. Jest nauczycielem gry aktorskiej i reżyserii teatralnej na uniwersytecie w Oslo. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych w całej Norwegii. Stale współpracuje z zespołami z Zimbabve, Włoch, Danii i Pakistanu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto