(© Jacek Babicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Drewniana rura z XVI wieku, która jest fragmentem staropolskiego wodociągu lubelskiego to największa atrakcja wystawy "MPWiK Lublin: Początki - Teraźniejszość", którą otworzono we wtorek w holu Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 36.

Tematyka wystawy obejmuje historię wodociągów lubelskich od czasów najdawniejszych, czyli XVI wieku do współczesności. Poza sosnową rurą z XVI w. pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przygotowali wiele ciekawych eksponatów, jak choćby: starodawne zdroje uliczne, kolanka, wodomierze, hydranty, czy opaski. - Wszystkie te sprzęty są wyjątkowe nie tylko dlatego, że przedstawiają historyczny przekrój lubelskich wodociągów, ale także dlatego, że zwykle znajdują się pod ziemią, a więc są niedostępne dla oczu zwykłego śmiertelnika - mówi Hanna Celoch, zastępca dyrektora biblioteki Politechniki Lubelskiej.

Czytaj także: Pseudokibice z Lublina i Chełma handlowali narkotykami?

Zbiór jest bardzo wartościowy, bowiem poza elementami, z których składają się wodociągi w ekspozycji wystawy jest też wiele dokumentów i ilustracji. - Mamy planszę z umową z 13 lutego 1506 roku, która została zawarta pomiędzy rurmistrzem Janem z Nowego Sącza a rajcami Miasta Lublin. Umowa dotyczyła budowy i eksploatacji sieci wodociągowej - zachęca Celoch.

To jednak nie koniec niezwykłych eksponatów, które możemy zobaczyć na wystawie. - Prezentujemy też szereg rycin, na których przedstawiono staropolskie wodociągi. Wśród nich znajdują się obrazy wieży wodnych m.in. takiej jak niegdyś istniała na Placu Wolności. W gablotach znajdują się też fotografie budowy sieci wodociągowej i kanalizacji, którą realizowano w lublinie w latach 1925-29 - wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

Wystawę można zobaczyć do 20 maja.

Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!