Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co powiedzieli ludzie show biznesu o szansach Warszawy w walce o ESK 2016

P.K, Katarzyna Kujawa
Już dziś punktualnie o 15.45 zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu na Europejską Stolicę Kultury 2016. Wcześniej odbędą się prezentacje pięciu miast kandydackich. Dotychczasowym faworytem konkursu jest Warszawa. Co przemawia za kandydaturą stolicy?

Głównym argumentem podawanym przez organizatorów startu Warszawy w konkursie ESK 2016 jest kulturalny klimat miasta. Jeśli policzyć tylko publiczne instytucje kultury, to znajdziemy tu ich ponad 400. Jeszcze więcej jest instytucji prywatnych, których liczba stale rośnie. Co ważne, oferta przedstawiana przez warszawskie ośrodki jest niezwykle różnorodna. Z jednej strony mamy tu placówki o znaczeniu ogólnokrajowym, takie jak Teatr Wielki – Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski czy Muzeum Narodowe, z drugiej natomiast, miasto jest ośrodkiem kultury niezależnej, reprezentowanej głównie przez prężnie rozwijające się klubokawiarnie, offowe teatry i niezależne galerie.

Ważnym elementem wizerunku Warszawy jest też sztuka w przestrzeni publicznej. Dobrym przykładem mogą tu być prace Magdaleny Abakanowicz, której najnowszy projekt ma ozdobić tereny zielone nad Wisłą, czy galeria fotografii na płocie Łazienek. Innymi ważnymi przykładami są też „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” czyli słynna już palma na rondzie de Gaulle’a autorstwa Joanny Rajkowskiej czy Park Rzeźby i Wspólna Sprawa na Bródnie, dwa projekty Pawła Althamera.

Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej, uważa, że głównym atutem Warszawy są jej możliwości improwizacji i rozwoju. Według niego nasza stolica tym właśnie różni się od innych europejskich metropolii, że zamiast stawiać na harmonię, porządek i kosztowne szeroko zakrojone projekty, generuje niezwykle dużo oddolnych i niezależnych inicjatyw, gwarantujących żywotność i kreatywność życia kulturalnego.

Według organizatorów startu miasta w wyścigu o tytuł ESK 2016, dowodem na kreatywne możliwości Warszawy jest przykład nowego gmachu Biblioteki UW, którego oddanie w 1999 roku doprowadziło do rewitalizacji prawie całego Powiśla, wcześniej mocno zaniedbanego.

Organizatorzy chcą w swoich projektach postawić przede wszystkim na cztery wartości szczególnie ważne dla Warszawy jako kulturalnej metropolii oddziałującej na inne miasta Europy Centralnej. Są to zaufanie, dialog, oraz tolerancja i otwartość. Zaufanie jest tu rozumiane jako uwolnienie aktywności młodego pokolenia artystów i animatorów kultury, którzy mają pomóc stworzyć wizję zgodnie z którą ma się rozwijać stolica. To z nimi właśnie, oraz wszystkimi innymi społecznościami, ma być w przyszłości prowadzony dialog w kwestiach kultury. Z kolei działania prowadzone pod hasłem tolerancji i otwartości mają pobudzić powstawanie pozytywnych relacji między wszystkimi grupami współistniejącymi w stolicy.

**

Zobacz co artyści i ludzie show biznesu sądzą o szansach Warszawy w ESK 2016 >>**

Artyści i ludzie show-biznesu o szansach Warszawy w ESK 2016

Do dyskusji włączyli się również artyści. Spytaliśmy kilka osób z show-biznesu, co przemawia za wygraną stolicy. Sprawdź, co znane osoby sądzą o Warszawie jako Europejskiej Stolicy Kultury.

- Trudno mi przyznać Warszawie ten tytuł, gdyż nie znam pomysłów innych miast. Ostatni przysyłano mi systematycznie pakiety z Gdańska, co mocno wypromowało to miasto w moich oczach. Muszę przyznać, że stolica słabo zadbała o promocję miasta. Nie dostałem żadnej informacji o konkursie ani jako redaktor naczelny Male Man, ani jako dziennikarz TVN-u. Liczę na to, że miasta w Polsce uda się wypromować, bo wreszcie mamy odpowiednich fachowców - powiedział nam Olivier Janiak, dziennikarz i prezenter telewizyjny.

- Trzymam kciuki za Warszawę. To ludzie tworzą klimat. Przyjezdni przybywają do stolicy, zachwycają się zabytkami, a tak naprawdę to rodowici mieszkańcy sprawiają, że to miasto jest wyjątkowe. Oczywiście trzymam kciuki za wygraną w plebiscycie i... Warszawa górą - dodał Piotr Bronka z Projektu Warszawiak

- Szczerze mówiąc nie znam projektu. Nie dotarły do mnie informacje, które w jakiś sposób by mnie zachęciły. Niepełna znajomość tematu nie pozwala mi na bardziej kompetentną wypowiedź. Jeśli chodzi o specyfikę Warszawy, to wydaje mi się, że ludzie o niej decydują, to oni są czymś, co wybija miasto - powiedział nam Piotr Najsztub, dziennikarz i publicysta.

- Warszawa nie ma szans na zwycięstwo w walce o tytuł ESK 2016. Ja, w każdym razie, wcale jej tego nie życzę. Ostatnie podwyżki – biletów (o 30 proc.!), opłat za wodę i ścieki oraz żłobki i przedszkola – pokazały, że nie stać nas na „fanaberie” w postaci promowania się w Europie. A na pewno nie kosztem mieszkańców. Osobiście, stawiam na nieodkryty Lublin, położony na styku kultury polskiej i ukraińskiej, gdzie wyraźne są wpływy wschodnie, ale też rządzi tradycja. Gdzie ultra katolicyzm łączy się z pączkującą lewicowością. Wreszcie – gdzie organizowane są międzynarodowe graffiti jams i festiwale teatrów. Może czas pokazać Europie to, czego nie znała? - przyznała Karolina Kowalska, warszawianka i dziennikarka "Polska The Times"

- Warszawa ma wyjątkowe szanse na wygranie tytułu przede wszystkim ze względu na to, że rozpoczął się w niej bardzo wyraźny proces reformy polityki kulturalnej, właśnie w związku z projektem starań o tytuł ESK 2016. Stolicy zawsze jest w takich plebiscytach najtrudniej - jednak w tym przypadku jesteśmy pewni, że pozytywna zmiana społeczna w Warszawie może przynieść korzyści nie tylko samemu miastu, ale też całej Polsce - powiedział nam Maciej Żakowski z projektu ESK.

Czytaj też:
Media: Katowice i Lublin wyprzedziły Warszawę w biegu o ESK 2016
Już we wtorek poznamy Europejską Stolicę Kultury 2016

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto