Znak na garażu przy Ul. Spadochroniarzy. Policja: To nie swastyka, to krzyż maltański Znak na garażu przy Ul. Spadochroniarzy. Policja: To nie swastyka, to krzyż maltański

Mieszkańcy ulicy Spadochroniarzy zgłosili mundurowym wymalowaną ... (© redakcja)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mieszkańcy ulicy Spadochroniarzy zgłosili mundurowym wymalowaną na jednym z garaży swastykę. Śledczy twierdzą, że to nie jest swastyka, tylko krzyż maltański.

– Kilka tygodni temu zgłosiłam Straży Miejskiej, że na jednym z garaży przy ul. Spadochroniarzy ktoś wymalował swastykę – mówi nasza Czytelniczka, pani Barbara. –

Widnieje tam od dawna, jest wielka i widzi ją każdy, kto przejeżdża tamtędy samochodem. Mnie ten symbol razi. Pokazywanie go to chyba przestępstwo. Swastyka powinna zniknąć.

– Zgłoszenie otrzymaliśmy 16 listopada i przekazaliśmy je do IV Komisariatu Policji – mówi Ryszarda Bańka z biura prasowego Straży Miejskiej w Lublinie. – W niektórych przypadkach możemy nakazać właścicielowi budynku usunięcie obraźliwych napisów, ale rozpowszechnianie symboli nazistowskich jest już przestępstwem i takie zgłoszenia przekazujemy policji.

Ale nie każdy odczytuje ten symbol tak samo. Przynajmniej nie prokuratura, która zajmowała się tą sprawą już dwa lata temu.

– Postępowanie w tej sprawie zakończyło się w kwietniu 2011 r. Prokuratura umorzyła je ze względu na brak znamion czynu zabronionego. Ten symbol może być podobny do swastyki, ale to krzyż maltański – mówi komisarz Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji.

Zapewnia, że dzielnicowy uda się na miejsce i będzie rozmawiał z właścicielem garażu. – Ale tylko od jego dobrej woli zależy, czy zamaluje ten symbol – dodaje pani komisarz.

Czytaj także

  Komentarze (12)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Od kilku lat obserwuje zachowanie się właścicieli dawnej wieży ciśnień przy al.Racławickich.. Pojawiające się bohomazy dość szybko zamalowują co powoduje poczucie nieopłacalności mazania u graficiarzy.
  Efekt jest, bo nieczęsto pojawiają się nowe "dzieła".

  Leszek Mikrut

  Najlepiej problem ujął "ismalita":. oczywiście, to nie krzyż maltański (chyba policja i prokuratura nieco pomyliły się...), ale też nie typowa swastyka. Trochę poprzekształcana. Ale ponieważ ten "dziwoląg" kojarzy się jednoznacznie ze swastyką, to powinien czym prędzej zniknąć. I nie powinno się o to prosić PROSIĆ właściciela garażu, ale nakazać mu krótki termin usunięcia malunku!

  engelbert233

  Krzyż maltański - czego to ja się dowiaduję na stare lata.. I to od kogo, od przedstawiciela władzy, który powinien nieco więcej wiedzieć niż, redakcyjne panienki po liceum zaledwie.
  Bo gdyby choć one miały inną wiedzę to takiej głupoty by nie opublikowały.
  Przykro mi, że to ja, samozwańczy sołty lubelski musze o tym pisać.

  Sewiliana (gość)

  nie swastyka. ludzie! jaka swastyke? czy komus juz na glowe padlo? wybitnie wyksztalconym narodem jestesmy skoro nie potrafimy dostrzec roznic~!! oczywisicie, ze krzyz maltanski!

  ki7Co (gość)

  jakis jełop.... ...odwrotnie namalował swastyke... a krzyz maltanski wyglada z deka inaczej... hindus do araba tez jest troche podobny ale to nie to samo ;)

  DUCH NIEŚWIĘTY

  Redaktorze dyżurny - kimkolwiek jesteś - panienką po liceum, czy mającym więcej wiedzy. Zdejm ten artykuł,bo jak widać co większe przygłupy zaczynają się przekrzykiwać w poparciu tępawej pani niedorzecznik.

  Krzyż maltański..... do Pani komisarz.W google wpisujemy hasło krzyż maltański potem klikamy w grafika i ukazują nam się różne wersje krzyża maltańskiego. Tak niewiele. O tym wiedzą już dzieci w przedszkolu. Do Redakcji. Gdzie Wasza rzetelność dziennikarska??? Również powinniście to sprawdzić.Jeśli to miała być swastyka indyjska to ramiona powinny być odwrotnie.pzdr

  Ech, symbolika.. To jest swastyka, warto zauważyć że lewoskrętna (naziści używali prawoskrętnej). Kropki między ramionami wskazuje na zaczerpnięcie znaku z Indii. Ale to można wyczytać w wikipedii. Tam też można sprawdzić sobie krzyż maltański, który całkowicie nie jest podobny - jeśli ktoś widział najwyższe odznaczenie wojskowe w Polsce - Virtuti Militari ma kształt krzyża maltańskiego.

  hrabiaski (gość)

  jaki krzyż?!. To swastyka,a wypowiedź pani Rusek świadczy o poziomie jej wiedzy! Kiedyś milicjanci chodzili dwójkami(jeden umiał czytać,a drugi pisać)widzę że taki sam problem ma policja!