Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyścigi konne w Lublinie: Ruszyła budowa toru nad Bystrzycą

Tomasz Maciuszczak
Tomasz Maciuszczak
Ruszyły prace przy budowie toru wyścigów konnych przy ul. Krochmalnej. Pierwsze zawody zaplanowano tutaj na 5 września.

O planach takiej inwestycji pisaliśmy jeszcze w grudniu. W poniedziałek w miejscu przyszłego toru pojawiły się pierwsze wywrotki. Ruszyły porządki na tym terenie. – Chodzi m. in. o rozebranie pozostałych altanek, wywóz śmieci i zasianie trawy. To pochłonie ok. 50 tys. zł. – wylicza Tomasz Radzikowski, dyrektor miejskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Obiekt będzie podobny do tego, jaki istniał w tym miejscu przed wojną. Będzie miał 1450 metrów długości. Powstanie tu tor trawiasty o szerokości 20 metrów i nieco węższy tor piaskowy. **
- Ostatnie takie zawody rozegrano w Lublinie w 1947 roku. Teraz chcemy wrócić do bogatych tradycji – podkreśla Adam Rosochacki, prezes Lubelskiego Klubu Jeździeckiego. – Mamy zapewnienie od większości hodowców koni arabskich, angloarabskich i półkrwi angloarabskiej, głównie ze stadnin państwowych, że byliby zainteresowani korzystaniem z takiego obiektu.

Wrześniową imprezę LKJ zorganizuje we współpracy z oddziałem Totalizatora Sportowego, który obsługuje tor na warszawskim Służewcu. – Dofinansujemy prace na torze w takim stopniu, jaki uzgodniliśmy z Lubelskim Klubem Jeździeckim. Ta kwota jest objęta tajemnicą. Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia jednodniowych wyścigów w Lublinie. Ujęliśmy to już w naszym planie gonitw na sezon 2010. Tego dnia nie będziemy organizować wyścigów na Służewcu – tłumaczy Przemysław Stasz z Zespołu PR i Komunikacji Totalizatora Sportowego.

Zdaniem fachowców powstanie toru to bardzo dobra wiadomość.

- Lubelszczyzna koniem stoi – zachwala Andrzej Wójtowicz, właściciel stadniny koni arabskich w Bełżycach. – W naszym regionie jest wiele stadnin, oprócz naszej także ta w Białce, czy Janowie Podlaskim. Taki tor to zbawienie dla hodowców, przy okazji wyścigów można prowadzić naturalną selekcję koni. To także atrakcyjna forma rozrywki dla mieszkańców. Powstanie funkcjonalny obiekt, który będzie można wykorzystać do organizacji innych imprez

Na terenie LKJ wyrosną także stajnie, kryte ujeżdżalnie i zaplecze sanitarno-gastronomiczne. – Ale to na razie melodia przyszłości. Czekamy na nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu – kwituje Adam Rosochacki.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto