Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinki w Lublinie. Na placu Krąpca zostawią 9 z 20 rosnących tam drzew

Małgorzata Szlachetka
Plac Krąpca ma być zrewitalizowany wraz z sąsiednim placem Litewskim. Plan przewiduje także nowe nasadzenia w tym miejscu. Pierwotnie miały być wycięte wszystkie drzewa
Plac Krąpca ma być zrewitalizowany wraz z sąsiednim placem Litewskim. Plan przewiduje także nowe nasadzenia w tym miejscu. Pierwotnie miały być wycięte wszystkie drzewa Małgorzata Genca
Plac Krąpca ma być wyremontowany razem z sąsiednim placem Litewskim. Dzięki temu nową oprawę zyska zabytkowy pałac Czartoryskich, zlokalizowany przy placu Krąpca.

W tym miejscu rośnie 20 drzew oraz krzewy, m.in. żywopłot. Jeszcze na początku kwietnia od urzędników Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin słyszeliśmy, że zieleń na placu Krąpca będzie wymieniona w całości.

Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie, odpowiedział wówczas na to, że nie podjął jeszcze decyzji, co do przyszłości drzew rosnących na placu Krąpca. - Chcemy rozmawiać z wydziałem inwestycji o ocaleniu jak największej liczby drzew - mówił Kurierowi na początku kwietnia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Później odbyła się wizja lokalna urzędników z udziałem służb konserwatorskich.

Wiemy, jakie są jej efekty. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków skierował właśnie do ratusza pismo, w którym wojewódzki konserwator stwierdza, że z 20 drzew powinno się ocalić dziewięć. Tych najbardziej okazałych i będących istotnym elementem kompozycyjnym placu, m.in. czterech drzew rosnących przy ulicy Radziwiłłowskiej.

Przypomnijmy, że decyzją miejskiego konserwatora zabytków Huberta Mącika zachowana w większości ma być także pozostała zieleń przy Radziwiłłowskiej. Chodzi o drzewa rosnące bliżej ulicy 3 Maja.

Już trwa remont placu Litewskiego. Jego elementem jest wycinka wyznaczonych drzew. W przypadku pięciu wycinka została odroczona. Po tym, jak ornitolog wynajęty przez firmę Budimex stwierdził na konarach obecność gniazd. Odroczenie wycinki wynosi od 2 tygodni do 1,5 miesiąca. - Począwszy od daty wydania opinii ornitologicznej, czyli 14 kwietnia - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka ratusza.

Prace na placu Litewskim prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Jak już pisaliśmy wcześniej, zostały odsłonięte relikty cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, która była w tym miejscu od 1876 roku do połowy lat 20. XX wieku.

- Będziemy się zastanawiać nad uczytelnieniem części reliktów soboru. Temat jest otwarty - poinformował w piątek Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Formy pokazania pozostałości cerkwi mogą być różne, np. pod szkłem. Gdzie ? Być może między nową fontanną a terenem zielonym, od strony hotelu Europa albo na ścieżce planowanej przy fontannie.

Wyeksponują relikty soboru na pl. Litewskim?

ZOBACZ TAKŻE:

Dialekty Lubelszczyzny. Typowo lubelskie słówka. Znasz je?
Egzamin gimnazjalny 2016. Najlepsze memy na poprawę nastroju
Ambasador Województwa Lubelskiego. Kto otrzymał tytuł? (ZDJĘCIA, WIDEO)
Food trucki w Lublinie. Burgery, frytki i burrito pod Felicity
Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych w Chatce Żaka (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto