(© Fot. Röben)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Oprócz samego pokrycia, najważniejsze czynniki chroniące przed przenikaniem ciepła poprzez dach to dwuwarstwowa termoizolacja i prawidłowa wentylacja dachu.

W sezonie grzewczym jednym z największych problemów jest uciekające z domu ciepło, przez co rośnie zużycie energii, a wraz z nim – rachunki. Dlatego zawczasu powinniśmy zadbać o odpowiednie ocieplenie ścian, a także – z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę – dachu, ponieważ przez dach może uciekać na zewnątrz od 10 aż do 25 proc. całego ciepła, które przenika przez przegrody. Rozmieszczona pomiędzy oraz pod krokwiami warstwa wełny szklanej lub mineralnej zmniejszy ucieczkę ciepła. Aby nie zamokła i nie straciła swoich właściwości, dach musimy jeszcze odpowiednio wentylować. Ważne jest samo pokrycie. Zastosowanie ciężkich materiałów, takich jak dachówki ceramiczne, które wolno oddają ciepło, pozytywnie wpływa na utrzymanie korzystnej temperatury w pomieszczeniach.

Czytaj także: Żeby na poddaszu nie było jak w piekarniku

Dwuwarstwowa kołderka z wełny

Ocieplenie dachu, które ma największy wpływ na minimalizację strat ciepła, zaleca się wykonać z wełny szklanej lub mineralnej, ze względu na korzystne parametry techniczne oraz niewielki ciężar. W kontekście wykonawstwa ważne jest przede wszystkim właściwe rozmieszczenie izolacji oraz dostosowanie jej do funkcji, jaką pełni poddasze. W zależności od tego, czy jest ono zaadaptowane na przestrzeń mieszkalną, pełni tylko rolę strychu lub jest tam pozostawiona przestrzeń niezagospodarowana, inne są wytyczne odnośnie wykonania termoizolacji. - Gdy poddasze jest nieużytkowe, warstwę materiału izolacyjnego można ułożyć poziomo, zostawiając powyżej zimną strefę – mówi Piotr Gałajda, kierownik regionu z firmy Röben. – Stosuje się wtedy około 30 cm izolacji wyłożonej na stropach, rezygnując już z ocieplania samego dachu. Jeżeli poddasze jest użytkowe, to warstwę tę układamy na konstrukcji dachowej. Natomiast aby uzyskać optymalne parametry cieplne poddasza, które zostało przystosowane do warunków mieszkalnych, polecanym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej. Taka konstrukcja ocieplenia obejmuje jedną warstwę wełny rozmieszczoną pomiędzy krokwiami, drugą natomiast montuje się tuż pod nimi. W budownictwie energooszczędnym łączna grubość obu warstw powinna wynosić około 30 cm. Korzyści płynące z zastosowania dwuwarstwowej izolacji to przede wszystkim minimalizacja mostków termicznych, które mogą się tworzyć w miejscu drewnianych krokwi. Dodatkowa warstwa wełny, której ciągłość nie jest przedzielona belkami krokwi, dociepla poddasze w tych punktach, gdzie przy układzie jednowarstwowym jest tracone ciepło.

Tak dla wentylacji

Aby całe pokrycie, czyli komplementarny system dachówek i ocieplenia, stawiało opór uciekającemu ciepłemu powietrzu, należy zabezpieczyć te elementy przed działaniem wilgoci. Zawilgocone ocieplenie nie spełnia prawidłowo swych funkcji. Ponieważ wilgoć może się dostawać do izolacji od góry (woda opadowa przy nieszczelnym dachu) oraz od dołu (para wodna z pomieszczeń), pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią – wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Tak przygotowane ocieplenie z folią i membraną należy jeszcze uzupełnić poprzez odpowiednio wykonane pokrycie, umożliwiające cyrkulację powietrza pod dachówkami. Prawidłowa wentylacja pokrycia pozwoli nie tylko zoptymalizować efektywność izolacji cieplnej, ale też uchroni więźbę przed zawilgoceniem, a co za tym idzie – osłabieniem konstrukcji dachu.

Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!