Daniel Adamczyk, prowadzący Czytelnię Dramatu w Chatce Żaka zdecydował się po raz pierwszy pod jej szyldem wystawić pełnowymiarowy spektakl. Będzie to inscenizacja dramatu Mateusza Pakuły pt. "Wejście smoka. Trailer". Premiera w środę, 24 października. Z Danielem Adamczykiem rozmawia Kacper Sulowski.

Czytelnia Dramatu do tej pory nie realizowała pełnowymiarowych spektakli. Skąd ten pomysł?
Pomysł pojawił się podczas czytań tego dramatu i rozmów z Mateuszem Pakułą. To tekst, nad którym świetnie się pracuje. Czytając go przekonaliśmy się, że przeniesienie go na scenę jest świetnym rozwiązaniem.

Dlaczego akurat "Wejście Smoka. Trailer"?
Przede wszystkim to temat dramatu Pakuły. A sama inscenizacja jest dużym wyzwaniem, bo spektakl dla takiej grupy jak nasza realizowany jest z dużym rozmachem. Jest duża obsada, muzyka na żywo, multimedia, wymagające oświetlenie i choreografia jako bardzo istotny element inscenizacji.

Dramat jest oparty na pastiszu, kiczowatości i tandecie. Pakuła wykorzystuje popkulturową papkę do wyśmiewania pewnych tendencji i grup społecznych. A z czego śmieje się reżyser?
Śmiejemy się z tych samych rzeczy co autor. My może bardziej wyostrzamy pewne aspekty. To nasz punkt widzenia i nasza estetyka, którą dramat przedstawia nieco inaczej. Odchodzimy trochę od wyznaczników didaskaliów. Chcemy stworzyć spektakl o kiczu, ale w sposób metaforyczny i miły dla oka, ale też zadziorny i dynamiczny.

Czy idą za tym rozwiązania sceniczne, których widzowie nie spodziewają się po działaniu w przestrzeni Chatki Żaka?
Myślę, że tak. Jestem ciekawy odbioru tych zabiegów, chociaż nie są aż tak wielkie. Staramy się zachować delikatność i subtelność.

Na co dzień jesteś aktorem Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, więc pracujesz w całkiem innej konwencji teatralnej. Jest duża różnica?
Różnica jest bardzo duża, chociaż to, czego nauczyłem się Gardzienicach w pewien sposób wykorzystuje w spektaklu, tylko w całkowicie innym kontekście. Z Gardzenicami związany jest również jeden z naszych aktorów Jan Żórawski.

Premiera spektaklu w środę, 24 października, o 20 w Chatce Żaka. Cena biletów: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny.

Tekst - Mateusz Pakuła
Reżyseria - Daniel Adamczyk
Występują: Ewelina Drzał, Justyna Kazek, Celestyna Kostrubiec, Małgorzata Krasowska, Ludwika Mroczkowska, Grzegorz Fiałkiewicz, Bartosz Karcz, Kacper Sulowski, Mateusz Źrebiec, Jan Żórawski
Muzycy: Justyna Kazek, Tadeusz Cieślak, Damian Rychłowski, Maciej Wieżyński
Konsultacje choreograficzne: Elżbieta Rojek
Kostiumy: Agnieszka Gurczyńska
Światło: Jarosław Figura
Multimedia: Piotr Lużyński
Produkcja: Czytelnia Dramatu i ACK UMCS Chatka ŻakaNasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!


Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!