Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu przy Staszica usunęli tętniaka bez użycia skalpela

Monika Fajge
Jacek Babicz
Wygląda na to, że lubelscy chirurdzy naczyniowi nie mają sobie równych. Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego przy ul. Staszica w Lublinie usunęli tętniaka aorty brzusznej bez użycia skalpela. Dokonali tego jako pierwsi w kraju.

- Do tej pory, żeby dostać się do tętniaka, lekarze musieli odsłaniać tętnice w pachwinach pacjenta, krótko mówiąc robili nacięcia. Dopiero potem za pomocą specjalnych prowadników wszczepiali tzw. stentgraft (niewielka "sprężynka", umieszczana wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia jego drożności - przyp. red.). My wszczepiamy ten sam stentgraft przez skórę, za pomocą maleńkiego nakłucia - wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz, p.o. kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w SPSK nr 1.

Pierwszym pacjentem w Polsce, który pomyślnie przeszedł taką "operację" jest ok. 60-letni mężczyzna. - Trafił do nas aż ze Starachowic. Miał w brzuchu tykającą bombę, bo do tego można porównać tętniaka aorty. Dziś czuje się dobrze - zapewnia specjalista z Lublina.

Zabieg można wykonywać w znieczuleniu miejscowym, a pacjent już następnego dnia o własnych siłach może opuścić szpital. Nie musi dochodzić do siebie na oddziale intensywnej terapii.

Na swoją kolej czekają już inni chorzy, m.in. pacjent z Katowic i Legnicy. - Pomagamy mieszkańcom różnych regionów, to procedura ratująca życie - tłumaczy prof. Zubilewicz.

Zabieg jest drogi, jego koszt to ok. 60 tys. złotych. Na szczęście jest refundowany przez NFZ.

Z sukcesu swoich specjalistów cieszą się władze lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. - W naszych klinikach wykonywane są najtrudniejsze zabiegi operacyjne, często tzw. terapie ostatniej szansy, ratujące życie i zdrowie pacjentów. To właśnie w Lublinie w latach 70. ubiegłego stulecia powstał pionierski ośrodek radiologii zabiegowej, którym kieruje dziś prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska, prekursorka tej metody leczenia tętniaków - mówi prof. Andrzej Drop, prorektor ds. klinicznych uczelni. - Nasza radiologia zabiegowa cieszy się renomą europejską. Jest ośrodkiem szkolącym specjalistów nie tylko z kraju, ale i zagranicy - dodaje.

Swoimi doświadczeniami dzielić się będzie również zespół prof. Tomasza Zubilewicza. - Planujemy ogólnopolskie szkolenie na początku czerwca 2012 r., tutaj w Lublinie. Usunięcie tętniaka aorty brzusznej metodą przezskórną to duży krok naprzód i szansa dla ciężko chorych - uważa specjalista.

Czytaj także: Lubelskie: Zadłużone szpitale mogą liczyć na wsparcie


Nasze serwisy:
Wakacyjny przewodnik po regionie
Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły
Matura i co dalej? Poradnik dla tegorocznych maturzystów

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto