Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę Wigilia Starego Miasta

Artur Jurkowski
Szopka bożonarodzeniowa jest budowana w Lublinie od 1999 r. Od 2011 r. powstaje przy ul. Złotej
Szopka bożonarodzeniowa jest budowana w Lublinie od 1999 r. Od 2011 r. powstaje przy ul. Złotej Anna Kurkiewicz
Kilkaset osób co roku uczestniczy w Wigilii Starego Miasta. W Lublinie inauguruje ona trwający ponad trzy tygodnie Festiwal Bożego Narodzenia. Sceną wspólnego kolędowania będzie tradycyjnie szopka bożonarodzeniowa przy ul. Złotej.

Po raz 17. odbędzie się w niedzielę Wigilia Starego Miasta. To największe świąteczne spotkanie w Lublinie. Co roku uczestniczy w nim po kilkaset osób. - Tradycyjnie będzie składanie życzeń, łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd i spożywanie wigilijnych potraw - mówiła Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Nieodzownym elementem do zorganizowania staromiejskiej Wigilii jest szopka bożonarodzeniowa. Prace przy stajence jeszcze trwają. Podobnie jak w poprzednich latach powstaje ona przy ul. Złotej, tuż obok bazyliki oo. Dominikanów.

- Na wspólne świętowanie zapraszamy całe rodziny. Liczymy, że pojawi się nie mniej osób niż podczas poprzedniej staromiejskiej Wigilii. Choć oczywiście frekwencja będzie uzależniona w największym stopniu od aury - podkreślał o. Grzegorz Kluz, przeor lubelskiego klasztoru oo. Dominikanów. I dodawał: - Tegoroczną nowością będzie wprowadzenie na Wigilię Starego Miasta Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Msza św. rozpocznie się o godz. 16 w bazylice oo. Dominikanów. Godzinę później na staromiejskie uliczki wyjdzie korowód, a po jego zakończeniu lublinianie złożą sobie życzenia i wspólnie zasiądą do wigilijnego stołu. - Nie zabraknie na nim tradycyjnych wigilijnych potraw: będzie kapusta, łazanki, pierogi i czerwony barszcz do picia - wyliczał o. Kluz.

Podczas korowodu Mikołaje będą rozdawali paczki dla dzieci. Łącznie zostanie ich przygotowanych ok. 300.

Niedzielne spotkanie na Starym Mieście rozpocznie się już o godz. 10. Wtedy ruszy Kiermasz Dominikański, na którym będzie można kupić ozdoby świąteczne. O godz. 15 w szopce zorganizowany zostanie konkurs kolęd i pastorałek.

Sama stajenka będzie przez kolejne dni sceną koncertów kolęd. Zaplanowano je 19, 20 grudnia (godz. 10.30 - 13.30) oraz 29 grudnia, kiedy w szopce wystąpi Lublin Street Band (godz. 17.30)

Koncerty będą się też odbywały w gmachu bazyliki oo. Dominikanów: 29 grudnia wystąpi zespół Trebunie-Tutki (godz. 20.30), 4 stycznia - Chór Parafii Ewangelickiej w Lublinie (godz. 18.30), a 10 stycznia - Chór IUBILAEUM działający przy parafii pw. Wieczerzy Pańskiej księży pallotynów w Lublinie (godz. 18.30).

Stowarzyszenie „Klanza” będzie prowadzić warsztaty wykonywania aniołów (16, 19, 20 i 21 grudnia w godz. 9 - 10.30 w klasztorze oo. Dominikanów).

- Nowością tegorocznego festiwalu będzie projekcja filmów świątecznych 28 i 29 grudnia, m.in. „Ekspres Polarny” w Teatrze Starym. Wstęp będzie bezpłatny, ale trzeba zarezerwować miejsce - mówiła Mazurek-Podleśna.

Koszt organizacji tegorocznego Festiwalu Bożego Narodzenia to ok. 75 tys. zł.

Czytaj nasz serwis świąteczny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto