Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublinie został odsłonięty pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela KUL (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
To była wyjątkowa uroczystość. W sobotę (8 grudnia) u zbiegu ul. Radziszewskiego oraz Al. Racławickich, na skwerze ks. abp. Józefa Życińskiego, pomiędzy hotelem Mercure a Centrum Spotkania Kultur, odsłonięto pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a zarazem założyciela tej uczelni ks. Idziego Radziszewskiego.

Uroczystość odbyła się w obecności najwyższych władz kościelnych, władz miasta i województwa, w 100. rocznicę rozpoczęcia działalności KUL, a zarazem i odzyskania niepodległości przez Polskę. Od zarania swych dziejów uczelnia miała kształtować kadry dla kraju, który właśnie budził się do życia po 123 latach niewoli.

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński zaznaczył, że monument jest wyrazem wdzięczności mieszkańców Lublina i ich pamięci o człowieku, który zakładając tę najstarszą lubelską uczelnię, zmienił historię miasta, gdyż uczynił Lublin miastem akademickim. A ta "akademickość jest kołem zamachowym rozwoju miasta", jak stwierdził Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, nazywając Idziego Radziszewskiego także jednym z autorytetów, na którym należy budować przyszłość.

Osłonięciu nadano formę etiudy teatralnej, będącej dziełem aktorów Sceny Plastycznej KUL, w reżyserii jej twórcy prof. Leszka Mądzika.

Autorem projektu pomnika i jego wykonawcą jest prof. Jerzy Fober z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dziełem tego twórcy jest również postać Jezusa Chrystusa w hallu głównym KUL. Pomnik przedstawia postać księdza, który w prawej dłoni trzyma książkę z napisem „Veritas in caritate” (Prawda w miłości), zaś lewą wskazuje na zawieszony na piersi krzyż. Całość jest odlana z brązu, a ustawiona na postumencie z czerwonego granitu. Koszt budowy monumentu sięgnął 200 tys. zł, a środki te zebrano wśród darczyńców i sponsorów.
Ks. Idzi Radziszewski (1871-1922) pochodził ze zubożałej szlachty, urodził się w Bratoszewicach. Ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku, studiował na uniwersytecie katolickim w Leuven. Był filozofem, rektorem Akademii Duchownej w Petersburgu. Odbywał podróże naukowe do Anglii, Francji, Włoch, Austrii, Niemiec i Szwajcarii. W 1918 r. założył Uniwersytet Lubelski (od 1928 r. jako Katolicki Uniwersytet Lubelski), który, według założyciela, miał prowadzić badania we wszystkich dziedzinach wiedzy w duchu harmonii nauki i wiary, kształtować kadrę inteligencji katolickiej, zdolną do kierowania życiem kraju, przyczyniać się do pogłębiania świadomości religijnej w społeczeństwie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto