Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublinie obchodzony był Dzień Jedności Ukrainy

Leszek Mikrut
W niedzielne popołudnie, 22 stycznia, w zimowej scenerii cmentarza przy ul. Lipowej, w jego sektorze prawosławnym, pod pomnikiem upamiętniającym pochówki żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury - sojuszników Polski w walkach z bolszewikami w 1920 roku - odbyły się uroczystości poświęcone Dniu Jedności Ukrainy.

- Święto to, które obchodzone jest 22 stycznia - zaznaczył lubelski historyk dr Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie - odnosi się do dwóch wydarzeń w historii Ukrainy. Tego dnia bowiem w 1918 roku Ukraińska Centralna Rada Narodowa proklamowała w Kijowie niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej, zaś dokładnie rok później - 22 stycznia 1919 roku doszło do jej zjednoczenia z drugim ukraińskim państwem - z proklamowaną we Lwowie Zachodnio-Ukraińską Republiką Ludową. I choć na początku lat dwudziestych XX wieku walka o niepodległą Ukrainę nie powiodła się, to dzień 22 stycznia jest dla Ukraińców symbolem dążenia do suwerenności i zjednoczenia państwa - dodał.

22 stycznia 1919 roku jest jedną z najważniejszych dat w historii naszego wschodniego sąsiada - Ukrainy.

W modlitwie, której przewodniczył prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel, jak również w uroczystości wzięli udział ukraińscy żołnierze z litewsko-ukraińsko-polskiej brygady LITPOLUKRBRIG, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, społeczność ukraińska i jej polscy przyjaciele. Obecny był konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk, konsul honorowy Ukrainy w Chełmie Stanisław Adamiak, jak również przedstawiciele prezydenta Lublina i marszałka województwa lubelskiego.

- Modlitwy potrzebują zarówno ci, którzy zginęli walcząc o wolną Ukrainę, ale także ci, którzy w tej chwili narażają swoje życie w obronie kraju - zauważył arcybiskup Abel, nawiązując do aktualnych wydarzeń w Donbasie.

Uroczystość odbyła się już po raz trzeci w cieniu działań wojennych na wschodzie Ukrainy, co podkreślali wszyscy zabierający głos, modląc się o pokój i życząc go całemu narodowi ukraińskiemu. Zauważono również, że obchody tego święta w Lublinie przy pomniku żołnierzy armii Semena Petlury stały się tradycją, gdyż mają one tu miejsce regularnie od 2002 roku, a więc już 15 lat.

Wartę honorową przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej trzymali polscy żołnierze, zaś hymny narodowe obydwu państw odegrała orkiestra wojskowa. Wieńce i kwiaty pod monumentem złożyli przedstawiciele lokalnych władz - prezydenta Lublina i marszałka województwa lubelskiego oraz konsul generalny Ukrainy w Lublinie.

- Wydarzenia z 22 stycznia 1918 i 1919 roku miały fundamentalne znaczenie - dawały początek obecności Ukrainy na mapie politycznej Europy - podkreślił Grzegorz Kuprianowicz. - W bieżącym 2017 roku przypada 100. rocznica wydarzeń, nazywanych przez historyków Ukraińską Rewolucją, gdy u schyłku I wojny światowej, po upadku caratu rozpoczął się na Ukrainie proces budowania własnego państwa, którego zwieńczeniem było właśnie proklamowanie niepodległości 22 stycznia 1918 roku. To symboliczne, że oba nasze narody, Polacy i Ukraińcy, obchodzić będą w tym samym roku 2018 jubileusz stulecia niepodległości. Niech ta pamięć o wspólnej historii, o równoczesnej drodze do

niepodległości, a także o stronicach polsko-ukraińskiego braterstwa broni w 1920 roku będzie fundamentem naszej wspólnej przyszłości" - zaapelował.

Wieczorem w Trybunale Koronnym na Starym Mieście dla uczczenia Dnia Jedności Ukrainy odbył się uroczysty koncert ukraińskich kolęd prawosławnych oraz miały miejsce wystąpienia przedstawicieli organizacji społecznych i pozarządowych.

ZOBACZ TEŻ:

Jak się zmienią błonia pod zamkiem? Zobacz wizualizacje
Przegląd wydarzeń tygodnia w Lubelskiem
Lubelsko-Wołyńskie Kolędowanie na Zamku Lubelskim (ZDJĘCIA)Czy zdałbyś egzamin gimnazjalny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto