Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego

Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego (© Fot. Małgorzata genca)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

O tym kiedy rozpocznie się generalny remont na Zamku i jakie będą jego efekty mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

To od dawna zapowiadane przedsięwzięcie. Zatem, kiedy rozpocznie się remont na Zamku, na który Muzeum Lubelskie pozyskało ok. 20 mln zł dotacji?
Właściwie lada dzień. Jesteśmy już po pierwszych przetargach a przed nami ten najważniejszy, w którym wyłonimy wykonawcę prac. Harmonogram zakłada, że 15 października zaczniemy pakować eksponaty. Na początek pójdzie skrzydło północne, w którym znajduje się obraz „Unia Lubelska”.

Zatem do 2020 roku muzeum zostanie zamknięte i zbiorów nie będzie można zobaczyć?
Zamknięte, jednak część zbiorów będzie można oglądać w innych muzeach. Wypożyczymy je do m.in. placówki w Chełmie czy też do Zamku Królewskiego. Porozumieliśmy się też z innymi muzeami w tej sprawie, bo nie chcemy wszystkiego chować do magazynu.

„Unia Lubelska” jednak nigdzie nie wyjedzie i zostanie w Lublinie.
I to w sali, gdzie jest obecnie eksponowana. Konserwatorzy z Muzeum Narodowego zalecili, aby nie ruszać dzieła Jana Matejki, bo to mogłoby pogorszyć jego stan. Dlatego zostanie na Zamku, ale będzie odpowiednio zabezpieczone. Zbudujemy specjalny „domek”, w którym będzie się znajdowała na czas remontu.

Co zyska muzeum, co się zmieni po tym remoncie?
Dużo, jednak gro prac dotyczy spraw na co dzień przez zwiedzających niedostrzeganych. Chodzi np. o sieć elektryczną czy zabezpieczenia przeciwpożarowe. W ramach remontu nad salą gdzie znajduje się „Unia Lubelska” powstanie nowa przestrzeń wystawiennicza na wystawy czasowe. Powstanie też kolejna, gdzie będzie prezentowany dorobek Grupy Zamek. Dodatkowo usuniemy pozostałe jeszcze bariery architektoniczne pod kątem osób niepełnosprawnych, wprowadzimy jeszcze więcej podobnych rozwiązań jak kolejne ułatwienia dla osób niedowidzących i niedosłyszących. Koniec prac planujemy na połowę 2020 roku.

Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!