Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Sześć nowych kierunków studiów

Redakcja
Leszek Mikrut
Kognitywistyka, informacja w e-społeczeństwie, czy turystyka historyczna to tylko niektóre z nowych kierunków, jakie proponuje UMCS w Lublinie.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Na ostatnim posiedzeniu Senatu UMCS 29 lutego przyjęto uchwały o utworzeniu nowych kierunków studiów na Wydziałach: Humanistycznym oraz Filozofii i Socjologii oraz związane z nimi uchwały w sprawie określenia efektów kształcenia nowo utworzonych kierunków.

- W nowym roku akademickim 2012/2013 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej uruchomionych zostanie sześć nowych kierunków studiów - informuje Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS.

O jakie kierunki chodzi?

EUROPEISTYKA - to nowatorski, interdyscyplinarny i multidyscyplinarny kierunek o profilu praktycznym i ogólnouniwersyteckim.

Będzie kształcił w zakresie dziedzin nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych oraz prawnych, dając przygotowanie zawodowe do pracy w kraju i zagranicą w instytucjach rządowych, organizacjach kulturalnych i społecznych, urzędach, mediach, wydawnictwach, fundacjach.

Absolwenci kierunku zdobędą wiedzę teoretyczną i faktograficzną w zakresie takich dyscyplin, jak nauka o poznaniu i komunikacji społecznej, socjologia, filozofia, kulturoznawstwo, ekonomia, nauka o administracji, prawo, nauka o polityce, finanse.

Ponadto absolwenci zdobędą wiedzę, dotyczącą zarówno dziedzictwa kulturowego Europy, jak i współczesnych procesów cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień kulturowych i społecznych, wynikających z miejsca i roli Polski w strukturach europejskich. Będą oni także specjalistami z zakresu wybranych zagadnień prawnych i ekonomicznych, generowanych przez instytucje Unii Europejskiej.

KOGNITYWISTYKA - to obszar nauk wyjaśniających ludzkie poznanie poprzez m.in. percepcję, pamięć, rozumienie, rozumowanie, zdolności językowe, rozwiązywanie problemów czy inteligencję w terminach: filozofii, psychologii, zasad działania mózgu. Jednocześnie jest to dziedzina umożliwiająca tworzenie sztucznych (komputerowych) systemów wykazujących się tymi zdolnościami.

Absolwenci zostaną przygotowani do pracy w firmach sektora IT, w agencjach reklamowych i PR, a także, jako dziennikarze, zwłaszcza w tzw. dziennikarstwie popularnonaukowym.

Przyszłym studentom kierunek oferuje studia w zakresie nauk o poznaniu i komunikacji, których głównymi motywami będą zarówno: język i znak, jako środki komunikacji, poznawania świata, kształtowania jego obrazu, jak też tworzenie „sztucznie inteligentnych” systemów, posługujących się językiem i znakami.

Rozwiązywane tu będą zagadki umysłu i świadomości, studenci zajmą się komunikacją za pomocą znaków, tworzeniem sztucznych inteligentnych systemów poznawczych, przetwarzaniem i zarządzaniem informacją, funkcjonowaniem mózgu, psychologicznym wyjaśnieniem zdolności poznawczych, reprezentowaniem wiedzy czy zachowań oraz wieloma innymi problemami związanymi z umysłem, językiem i poznaniem…

INFORMACJA W E-SPOŁECZEŃSTWIE ma za zadanie wyposażenie absolwentów w wiedzę stanowiącą podstawę dla refleksji teoretycznej, odnoszącej się do procesów zachodzących w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy.

Ci, którzy ukończą studia, będą również dysponowali wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, dotyczącymi możliwości wykorzystania specjalistycznych technologii informacyjno-komunikacyjnych i narzędzi społecznościowych w nauce i edukacji, w kulturze i mediach, w administracji i gospodarce.

Absolwenci zostaną przygotowani do pracy w jednostkach administracji publicznej i państwowej, biznesie, organizacjach społecznych, politycznych, fundacjach, stowarzyszeniach, mediach, instytucjach kulturalnych, placówkach naukowych i oświatowych oraz innych, zajmujących się planowaniem i realizowaniem polityki informacyjnej, zdobywaniem, przetwarzaniem i organizacją informacji elektronicznej.

Studia na kierunku informacja w e-społeczeństwie wyposażą w kwalifikacje umożliwiające podjęcie pracy w takich nowych zawodach, jak: specjalista sieciowy, teleinformatyk, mechatronik, zawody internetowe (webmaster, traffic manager), związane z wyszukiwaniem i przetwarzaniem informacji (specjalista ds. klasyfikowania i indeksowania informacji, audytor wiarygodności informacji), researcher - manager informacji, broker i selektor informacji, specjalista od klasyfikowania i indeksowania informacji, specjalista od zarządzania przepływem informacji.

ARCHIWISTYKA I NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE ZAPISAMI INFORMACYJNYMI - umożliwiają studentom zdobycie wiedzy oraz umiejętności, pozwalających na zajmowanie się dokumentami, posiadającymi moc urzędową, prawną, dowodową, czy też kontrolną.

Studia łączą kształcenie w zakresie archiwistyki tradycyjnej, nastawionej głównie na zachowywanie źródeł historycznych z nowoczesnym zarządzaniem dokumentacją, ważną dziedziną zarządzania wiedzą i informacją.

Program kształcenia obejmuje postępowanie z dokumentami podczas ich całego tzw. „cyklu życiowego”. Absolwent jest też przygotowany do pracy z dokumentami w tradycyjnych archiwach historycznych.

Uzyska on wiedzę, umiejętności i postawy do pracy z dokumentacją powstającą w instytucjach, firmach i organizacjach, pozostającą w obiegu, archiwizowaną na etapie przejściowym i z tą jej częścią, która trafia do archiwów tzw. wieczystych, czyli historycznych.

Formacja archiwistów jutra już dziś jest poszerzana o wiedzę i umiejętności obchodzenia się z dokumentami cyfrowymi występującymi w wielu kształtach, takich jak teksty, obrazy, arkusze kalkulacyjne, dokumenty, wiadomości e-mail, rysunki, prezentacje, strony WWW, grafiki, nagrania audio i video oraz inne dane multimedialne.

Absolwent nabędzie też wiedzę i umiejętności w zakresie stosowania kolejnych generacji systemów informatycznych zarządzających dokumentami elektronicznymi i papierowymi, a także wszelkimi treściami i zasobami informacyjnymi wszelkich organizacji.

TURYSTYKA HISTORYCZNA - będzie kształciła nowoczesne kadry dla biznesu turystycznego. Istotną rolę odgrywać tu będą historycy dysponujący szeroką i wieloaspektową wiedzą.

Absolwenci tego kierunku, jako humaniści, posiadający jednocześnie praktyczne umiejętności dotyczące mechanizmów, reguł i trendów obecnych w funkcjonowania nowoczesnej turystyki, znajdą dla siebie miejsce na niezwykle wymagającym rynku pracy.

A będą oni posiadali uprawnienia do wykonywania zawodu pilota wycieczek poświadczone odpowiednim dokumentem, uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawcy i kierownika zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży.

Nabędą umiejętności gwarantujące niekonwencjonalne podejście do przeszłości, odbędą praktyki zagraniczne w ramach wyjazdy studyjne oraz praktyki w biurach podróży, posiądą rozległą wiedzę, zwłaszcza na temat historii sztuki, krajoznawstwa, dziejów turystyki, a także wyposażeni zostaną w umiejętność konstruowania przewodników turystycznych i odkrywania atrakcyjnych i oryginalnych produktów turystycznych.

Turystyka historyczna będzie stanowić naturalne uzupełnienie szerokiej oferty edukacyjnej szkół wyższych w zakresie turystyki. Jej cechą charakterystyczną jest wprzęgnięcie doń przedmiotów wymaganych na państwowych egzaminach na pilotów i przewodników oraz przydatnych w praktyce funkcjonowania touroperatorów.

Na rynku pracy pojawią się osoby o niemal uniwersalnym przygotowaniu, właściwym charakterowi pracy w branży turystycznej, o przygotowaniu do konkretnego zawodu, umożliwiającego działalność w szeroko rozumianym przemyśle turystycznym.

Interdyscyplinarne STUDIA RELIGIOZNAWCZE umożliwią kandydatom zdobycie wiedzy, która będzie im pomocna w osobistych poszukiwaniach, a także zagwarantują dobre rozeznanie w dziedzinie komunikacji międzykulturowej.

Absolwent, potrafiąc rozpoznawać światopoglądy i analizować postawy przedstawicieli różnych kultur i wspólnot wyznaniowych, będzie przygotowany do efektywnej współpracy z nimi na wielu polach aktywności zawodowej, m. in. w oświacie, administracji, kulturze, mediach i w biznesie.

Oferta zajęć obejmuje historię religii Indii i Iranu, Chin, chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego oraz islamu, studia porównawcze (fenomenologia religii) i pozostałe dyscypliny religioznawcze (psychologię, socjologię i etnologię religii), a także dyscypliny filozoficzne, pomocne w zgłębianiu religii.

Studenci będą zgłębiali historię filozofii i religii, starożytne idee religijne, koncepcje religijne Wschodu, filozofię religii, kognitywistykę religii, mistykę i soteriologię, teorię religii oraz antropologię kulturową, a także historię nauki, filozofię wartości, filozofię człowieka i filozofię społeczną.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto