Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Zbożowa. Rowerzyści mają już nowe pasy (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
Ul. Zbożowa. Rowerzyści mają już nowe pasy
Ul. Zbożowa. Rowerzyści mają już nowe pasy Leszek Mikrut
Namalowane jesienią ubiegłego roku pasy rowerowe okazały się pewną prowizorką. Teraz wyglądają już lepiej.

Już na wiosnę bowiem przekonaliśmy się, iż zarówno ich linie, jak i symbole rowerów oraz czerwone przestrzenie w newralgicznych miejscach są już prawie niewidoczne. Zamiast więc korzystania z nowo wytyczonych przestrzeni rowerowych rozpoczęły się natychmiastowe ich remonty.

- Zadaniem wykonawcy jest naprawa niewłaściwie zrealizowanej części zadania przez firmę, która prowadziła prace w roku ubiegłym – informował w marcu Karol Kieliszek z biura prasowego lubelskiego ratusza. - Pasy rowerowe zostały prawdopodobnie wykonane w złej technologii – tłumaczył.

Na ul. Diamentowej, Dunikowskiego, Grabskiego, Kalinowszczyźnie, Morwowej, Radziszewskiego, Turystycznej, Wileńskiej, Wojciechowskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego, Zbożowej czy Szczygła na początku maja rozpoczęły się prace drogowe. Ich celem było takie osadzenie studzienek kanalizacyjnych znajdujących się w asfalcie w tychże pasach rowerowych, aby przejazd po nich na jednośladach odbywał się płynnie i bezkolizyjnie. W tym celu wycinany był nierównie ułożony stary asfalt, wyrównywane podłoże, aby następnie można było położyć w tych miejscach nowe równe dywaniki asfaltowe.

Poza tymi remontami cząstkowymi pasów zadanie obejmowało dostosowanie 7 sygnalizacji świetlnych dla przejazdów rowerowych oraz budowę ścieżek rowerowych. Jedno z takich miejsc zlokalizowane jest na skrzyżowaniu ul. Zbożowej z al. Warszawską.

Łącznie wyremontowanych zostało około 30 km tras, a ogólny koszt zadania to blisko 3 mln zł.

Remonty cząstkowe pasów rowerowych w ramach ESTR realizowało Lubelskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. Lublin, a finalny termin wyznaczony został na 19 czerwca.

Już od soboty można po ul. Zbożowej jeździć po nowych odmalowanych pasach z oznaczonymi czerwoną farbą przestrzeniami przy skrzyżowaniach, bezkolizyjnie umieszczonymi w asfalcie jezdni studzienkami kanalizacyjnymi.

- Niezwykle cieszy mnie fakt, że nareszcie zrobiono to, od czego należało rozpocząć tę inwestycję jesienią ubiegłego roku, a nie dopiero teraz po jej falstarcie – twierdzi jeden z lubelskich rowerzystów Radomir Skrętkowski. - Dzięki temu przedsięwzięciu nie trzeba już omijać wystających dawniej ponad powierzchnię asfaltu studzienek, nie trzeba obawiać się, że nieuważny kierowca wyjeżdżający z podporządkowanej ulicy nie zauważy rowerzysty. Jaskrawy czerwony kolor zmusza bowiem do bardziej wytężonej uwagi. Jednakże widzę, że chyba te purpurowe dywaniki też nie przetrwają dłużej niż do następnej wiosny. Ich jakość również pozostawia trochę do życzenia. Za 10 miesięcy chyba więc znów nas będzie czekała „powtórka z rozrywki” – dodaje z przekąsem.

Ale nie bądźmy pesymistami, nowe pasy są dla rowerzystów świetnym rozwiązaniem, zaś skrzyżowania specjalnie dla nich przystosowane, znacznie zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po mieście na tych jednośladach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto