Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Stefczyka w Lublinie. Księżycowy stan nawierzchni już nie straszy kierowców

Leszek Mikrut
Ul. Stefczyka w Lublinie
Ul. Stefczyka w Lublinie Leszek Mikrut
Ci, którzy jeszcze na początku minionego tygodnia musieli dojechać na ul. Stefczyka, a szczególnie w okolice jej skrzyżowania z ulicami Wojtasa i Do Dysa, wjeżdżali tam z minimalną prędkością, bojąc się o zawieszenia swych aut i złorzecząc na zupełny brak komfortu przy poruszaniu się w tej przestrzeni.

- Problem ze stanem technicznym ulicy trwał od roku 2002 – wyjaśniał jeszcze niedawno Tadeusz Zych, dyrektor Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt. – Wtedy to nasza klinika rozpoczęła działalność właśnie przy ulicy Stefczyka 11 po przeprowadzce z ul. Koncertowej. Od razu zacząłem występować do Urzędu Miasta Lublin o remont nawierzchni. Zapewniano nas, że z powodu braku środków finansowych droga zostanie prawidłowo utwardzona i wyremontowana dopiero w następnych latach. Niestety, ale tak się nie stało. Po kolejnych petycjach otrzymywaliśmy odpowiedzi, że droga wkrótce uzyska właściwy stan. Czekaliśmy więc znów na kompleksowe rozwiązanie, mając nadzieję na pozytywny finał.

WIĘCEJ: Ul. Stefczyka czeka na remont

Na całej ul. Stefczyka, zgodnie z danymi uzyskanymi z „Panoramy Firm”, zarejestrowane są aż 74 podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Tymczasem nastał rok 2012, kiedy to w planie pojawiła się inwestycja połączenia Al. Spółdzielczości Pracy z ul Choiny.

- Byliśmy pewni, że w trakcie realizacji tej inwestycji nasz problem zakończy się i ul. Stefczyka doczeka się wreszcie nawierzchni z prawdziwego zdarzenia - wspominał Tadeusz Zych. - Zapewniano nas bowiem, że w trakcie robót drogowych zostanie wykonany ten niewielki, bo o długości ok. 150 m odcinek, łączący ulicę Stefczyka z ul. Wojtasa.

Rozpoczęto budowę przedmiotowego połączenia, jednak zakończono ją zaraz po zjeździe z ul. Wojtasa, nie doprowadzając do utwardzanej nawierzchni na ul. Stefczyka. A samodzielny remont drogi przez właściciela którejkolwiek z posesji, choćby tylko utwardzenie danego odcinka, nie wchodził w grę, gdyż przepisy nie pozwalały na to.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

I nagle w połowie minionego tygodnia wszystko potoczyło się w dawno oczekiwanym kierunku. Najpierw pojawiła się ekipa, która dokonała pomiarów, później utwardzono ten feralny 150-metrowy odcinek ul. Stefczyka, a następnie położony został na nim dywanik asfaltowy. Wszystko trwało nie dłużej niż trzy dni.

- Wyremontowanie tego odcinka drogi związane jest z budową w tym miejscu zajezdni autobusów MPK - wyjaśnia Grzegorz Bielawski, dyrektor techniczny Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie. - Jest to rozwiązanie tymczasowe, którego całkowity koszt ponosi lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Decyzja ta zapadła po to, aby autobusy miejskie mogły zjeżdżać do zajezdni w takich warunkach, które nie będą powodowały ich uszkodzeń - dodaje.

Wystarczyła jedna decyzja, niewielkie koszty i kilkadziesiąt godzin pracy niewielkiej ekipy remontowej, aby kilkunastoletnie niedogodności ustąpiły jak ręką odjął.

A przez tak długi okres czasu najbardziej poszkodowani byli klienci i pracownicy LCMZ, którzy przez te wszystkie lata obrywali zderzaki swych samochodów, niszczyli zawieszenia i dziwili się, jak to było możliwe, żeby w 350-tysięcznym mieście nie znalazły się środki na wyremontowanie 150-metrowego odcinka nawierzchni.

A przecież przy ul. Stefczyka 3b znajdują się też: Departament Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Po sąsiedzku zlokalizowana jest Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej.

- Przyznaję, że przez te wszystkie lata na każdą moją prawie cotygodniową telefoniczną interwencję po pewnym czasie przyjeżdżała grupa remontowa i łatała dołki, które mniej więcej po kilku dniach stawały się jeszcze większe – stwierdzał dyrektor LCMZ. A Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin, przyznawała przed rokiem: - W rejonie skrzyżowania ul. Stefczyka z ul. Wojtasa w pobliżu Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt wykonywane są zabiegi utrzymaniowe, polegające na wyrównywaniu nawierzchni destruktem. Ich koszt to ok. 3 tys. zł.

Ciekawe, czy łączny koszt tych wszystkich bardzo prowizorycznych remontów, jakie wykonane zostały w minionych latach, nie przewyższył rozwiązania, które choć również tymczasowe, ale zostało w końcu podjęte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto