Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie rysowali, malowali i wyklejali zabytki architektury rosyjskiej

Leszek Mikrut
Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS - jako organizator przedsięwzięcia - podsumowało wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Rosja w zwierciadle symboli architektury".

W CJiKR UMCS na Wydziale Humanistycznym UMCS odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego poświęconego znanym na całym świecie niepowtarzalnym zabytkom rosyjskiej architektury. Drugim organizatorem konkursu była Fundacja "Russkij Mir" z Moskwy.

- Obecna edycja wydarzenia jest już czwartą z kolei - informuje dyrektor CJiKR UMCS dr Swietłana Szaszkowa. - Z naszą inicjatywą wystartowaliśmy w 2014 roku na szczeblu wojewódzkim, ale ponieważ rozgłos, jaki bardzo szybko zdobył ten konkurs, przeszedł nasze oczekiwania, to już w roku następnym rozpisaliśmy go w aspekcie ogólnokrajowym. Tak więc obecna edycja konkursu jest trzecią ogólnopolską, zaś czwartą w ogóle. Trzy lata temu dominowali uczniowie z Lublina i województwa lubelskiego, przysyłając swe prace np. z Hrubieszowa, Terespola, Łomaz, Kąkolewicy, Kryłowa oraz z innych miejscowości. W bieżącym roku do oceny konkursowej dotarły do nas dodatkowo prace uczniów także spoza naszego województwa, np. z sąsiedniego województwa świętokrzyskiego, ale też aż z kujawsko-pomorskiego czy dolnośląskiego - dodaje.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach:

I. Szkoły podstawowe (klasy I-VI)

II. Szkoły podstawowe (klasa VII) oraz gimnazjum

- Celem tej cyklicznej imprezy było włączenie się do obchodów "Roku Kultury Rosyjskiej" na świecie, popularyzacja jej wśród dzieci i młodzieży, w tym zabytków architektonicznych Rosji, jak również kształtowanie wyobraźni i umiejętności plastycznych uczniów - komentuje pracownik Centrum Elwira Michalska, doktorantka UMCS. - Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i wygasających klas gimnazjalnych (szkół publicznych i niepublicznych). Technika prac była dowolna płaska, np. rysunek, praca malarska, grafika, wycinanka, wydzieranka itp., ich format – nie mniejszy niż A4, a nie większy niż A2. Prace powinny były być wykonane indywidualnie, zaś każdy uczestnik mógł nadesłać tylko 1 nieoprawioną pracę, która wcześniej nie mogła być nagradzana w innych konkursach - dodaje.

Jury brało pod uwagę technikę pracy, wkład własny uczniów w jej wykonanie, oryginalność przedstawienia tematu, estetykę wykonania i związek z tematem. Łącznie oceniono prawie 170 prac, z których aż 116 należało do kategorii I oraz 50 do II.

- Wszystkie prace przestawiały osobliwości tej dawnej, ale i współczesnej architektury Rosji - zauważa dyrektor Swietłana Szaszkowa. - Wśród nich były największe perły architektoniczne, najbardziej charakterystyczne dla kultury rosyjskiej i najlepiej rozpoznawalne na świecie: moskiewskie sobory: Wasyla Błogosławionego, Chrystusa Zbawiciela, zabytki Kremla, Teatr Bolszoj w Moskwie, stołeczne Międzynarodowe Centrum Biznesowe "Moskwa Citi". Były też petersburskie akcenty: mosty na Newie, Ermitaż, Cerkiew Zbawiciela na Krwi, sobory: Kazański oraz św. Izaaka, Newski Prospekt. Uczestnicy konkursu nie zapomnieli również o innych świetnie na świecie kojarzonych z tym kręgiem kulturowym obiektach, jak np. Sobór Przemienienia Pańskiego w Ugliczu, zespół

architektoniczny na wyspie Kiży, Sobór Wniebowzięcia NMP w Irkucku, Sobór Aleksandra Newskiego w Nowosybirsku czy też Sobór Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu - uzupełnia.

Laureatami IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Rosja w zwierciadle symboli architektury" zostali:

Kategoria I

1) Julian Kowalski (lat 10), Szkoła Podstawowa nr 19 w Lublinie;

2) Klaudia Kokoć (lat 11), Szkoła Podstawowa w Nieledwi;

3) Igor Jarczyński (lat 9), Ogólnopolski Ośrodek Szkoleniowy "EuroSzkoła" w Lublinie

Kategoria II

1) Emilia Kłoczko (lat 15), Szkoła Podstawowa w Tucznej;

2) Marta Michalak (lat 14), Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu;

3) Julia Wilga (lat 13), Szkoła Podstawowa nr 2 w Skarżysku Kamiennej

Zwycięzcy, a także wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, zaś dyplomy za udział - wszyscy uczestnicy wydarzenia. W Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS zorganizowana została pokonkursowa wystawa nagrodzonych oraz wyróżnionych prac, którą można odwiedzać (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto