Sędzia Jan B. popełnił przestępstwo. Mimo to, nadal będzie wymierzał sprawiedliwość. Wczoraj sąd dyscyplinarny zdecydował się ukarać prawnika jedynie naganą. Jan B.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Sędzia Jan B. popełnił przestępstwo. Mimo to, nadal będzie wymierzał sprawiedliwość. Wczoraj sąd dyscyplinarny zdecydował się ukarać prawnika jedynie naganą.

Jan B. z Białej Podlaskiej wpakował się w kłopoty w czerwcu 2003 r. Policjanci zatrzymali go nad ranem, jak pilotował swoim samochodem auto pijanego znajomego. Jan B. odmówił badania trzeźwości. Mimo to, trafił pod sąd za pomoc w popełnieniu przestępstwa kompanowi.

Sąd karny warunkowo umorzył sprawę Jana B. uznając, że to, co zrobił sędzia miało znikomą społeczną szkodliwość. Takie rozstrzygnięcie oznaczało jednak, że prawnik popełnił przestępstwo. Wtedy do akcji wkroczył rzecznik dyscyplinarny.

Wczoraj domagał się ukarania Jana B. i przeniesienia w inne miejsce służbowe. To jedna z surowszych kar, jakie mogą spotkać sędziego.

Jan B. nie poczuwa się do winy. Przekonywał, że w sprawie jest wiele sprzeczności, a jego kłopoty to wynik konfliktu z prokuraturą. - Naraziłem się, bo jestem bezkompromisowy - mówił łamiącym się z nerwów głosem sędzia B.

Prawnik prosił o sprawiedliwe potraktowanie i łagodny wymiar kary. - Już niewiele lat mi zostało do emerytury - dodawał sędzia, który wymierza sprawiedliwość od 35 lat.

- Sąd nie podzielił wyjaśnień obwinionego, że nie popełnił on przestępstwa - mówił sędzia Bohdan Tracz, przewodniczący składu orzekającego.

Sąd dyscyplinarny uznał, że sędzia z Białej Podlaskiej rzeczywiście zasługuje na łagodną karę. Przemawia za tym m.in. dotychczasowy przebieg pracy Jana B. i fakt, że swoim czynem w niewielkim stopniu spowodował zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Wyrok nie jest prawomocny. Czy Artur Ozimek, rzecznik dyscyplinarny, go zaskarży? - Podejmę decyzję po zapoznaniu się z treścią pisemnego uzasadnienia - zapowiedział.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: