Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Muzyczny w Lublinie. Sprawdź repertuar na cały marzec

Leszek Mikrut
Leszek Mikrut
W rozpoczynającym się miesiącu Teatr Muzyczny w Lublinie (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5) przygotował dla wielbicieli operetek, musicali i innych odmian widowisk muzycznych szereg interesujących propozycji. Nie zapomniano także o najmłodszych widzach.

- Już w ten weekend (sobota-niedziela) będzie można obejrzeć Bal w Savoyu - zaprasza Ewa Sobkowicz, specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu.

Tytuł ten był już dwukrotnie wystawiany przez nasz teatr. Najpierw w 1962 roku, a następnie w roku 1989. I za każdym razem cieszył się niesamowitym wzięciem. Spowodowane było to przede wszystkim muzyką, pozwalającą określać „Bal w Savoyu” operetką zaiste musicalową. To właśnie kompozytor dzieła Paul Abraham był tym, który zaimportował jazz na wielkie sceny Europy jeszcze w latach 30-tych XX wieku. Dodatkowym atutem dzieła jest wzbudzająca zachwyty publiczności imponująca liczba tańców tak bardzo charakterystycznych dla dwudziestolecia międzywojennego. Na scenie króluje zatem foxtrot, shimmy, tango, slow fox. Na uwagę zasługuje efektowna choreografia przedstawienia.

„Bal w Savoyu” Paula Abrahama w reżyserii Artura Hofmana - to operetka w III aktach, której libretto stworzone zostało według najlepszej receptury opracowanej przez takich geniuszy gatunku jak Strauss, Kalman czy Lehar. To dzieło jednocześnie piękne i magnetyzujące, a wątki zaakcentowane w naszej adaptacji z pewnością frapować będą umysły w szerokim dyskursie publicznym.

- Jest to historia towarzysko-miłosna ujawniająca ciągoty międzywojennych elit do wyzwalania się z wiktoriańskiej moralności, podana oczywiście w sosie genialnie syntetycznym - podkreśla Ewa Sobkowicz. - W tej rewiowej i przepysznej aranżacyjnie operetce reprezentant elit frenetycznie balujących u progu zmierzchu bogów brata się z synem orientu, a wybitnie uzdolniony artysta okazuje się być artystką i dokonuje publicznego coming out’u – gdzież, jak nie na wielkim balu w hotelu Savoy!

Na początek następnego tygodnia (6-7 marca) Teatr Muzyczny proponuje najlepiej chyba kojarzącą się z Lublinem Legendę o Czarciej Łapie w reżyserii Jerzego Turowicza.

- Jest to posiadająca swoje potwierdzenie w historycznych źródłach opowieść, będąca świetną wizytówką naszego miasta - zapewnia specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu. - Ten spektakl muzyczny odzwierciedla wyjątkową historię, kunsztownie wpisującą się w niedawne obchody jubileuszu 700-lecia Lublina. Zrealizowane z rozmachem widowisko ukazujące wielokulturową twarz XVII wiecznego Lublina - z jego różnorodnością muzyczną, bogactwem kramów i towarów oraz architektury - opowiada historię szlachcica Rocha Purchawki, który przekupując sędziów próbował odebrać ziemię wdowie i jej synowi Wojtkowi. Zapewne udałoby mu się to, gdyby nie diabelska ingerencja, której skutkiem był sprawiedliwy i korzystny dla kobiety wyrok i słynny odcisk czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym.

Zwolennicy musicali też znajdą coś dla siebie. W następny weekend, 9-10 marca, ponownie zaprezentowany zostanie bowiem spektakl Fidelitas - Suita Lubelska. Jest on swego rodzaju prezentem, jaki Teatr Muzyczny podarował swojemu miastu z okazji 700 – letniej rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Ubiegłoroczna listopadowa premiera wydarzenia była jego światowym prawykonaniem, bowiem "Fidelitas" powstało na specjalne zamówienie Teatru Muzycznego.

- Ten spektakl łączy elementy muzyki symfonicznej i rozrywkowej, odwołując się do bogatej 700-letniej tradycji naszego miasta - tłumaczy Ewa Sobkowicz. - Twórcy musicalu postanowili na nowo odczytać fascynującą historię i osnuli ją wokół starych i nowych mitów, obrazów, artystów, bohaterów, ale i zwykłych ludzi. Przewodnikami w tej wędrówce są towarzyszący historii miasta jak cień Widzący z Lublina i tajemnicza Julia. Fabuła opiera się na tytułowym wątku wierności, zademonstrowanym w 17 odsłonach. Bohaterskie epizody, tradycje i legendy połączone zostały z nowoczesnymi, multimedialnymi środkami scenicznymi. Jak dotąd w historii polskiego teatru muzycznego nie było wcześniej dzieła, które miałoby charakter epopei-portretu.

Widowisko, do którego muzykę napisał Michał Jurkiewicz, zaś libretto Jerzy Łysiński, wyreżyserowała Emilia Sadowska. W swojej formie łączy ono elementy tradycyjnej suity baletowej, musicalu i oratorium. Wolą autorów było stworzenie dzieła odwołującego się do współczesnej wrażliwości i estetyki.

Przedstawieniem nie tyle dla dzieci, ile dla całych rodzin jest Ania z Zielonego Wzgórza. Z pewnością także dorośli znajdą w nim wiele „smaczków”. A spektakl, w którym gościnnie występują artyści z Fundacji Sztukmistrze będzie grany również przedpołudniami 14 i 15 marca.

- Musical ten powstał na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery z muzyką Zbigniewa Karneckiego. Przez wiele lat był on z powodzeniem grany w teatrach muzycznych w Polsce - konstatuje Ewa Sobkowicz. - Nic dziwnego, bo ma wiele zalet: wspaniałą muzykę, teksty, przy których można się i wzruszyć i pośmiać. Przedstawienie jest zabawne, obfite w komediowe wręcz dialogi i sceny, ale odnajdziemy w nim także rozważania nad sensem życia, poszukiwaniem przyjaźni i miłości, dobrocią, tolerancją. Wszak Montgomery w swej powieści pokazuje, że nie należy ulegać stereotypom, wszystkie błędy można naprawić, zaś nowy dzień jest po to, by zacząć wszystko od nowa.

16 i 17 marca lubelska publiczność będzie miała okazję do przypomnienia sobie widowiska muzycznego WinyLove Story (Muzyczne hity z czasów wielkiej płyty) w reżyserii Urszuli Lewartowicz, osadzonego w czasach bigbitu, potańcówek i miłości do muzyki. Trzon muzyczny widowiska tworzą znane polskie przeboje z końca lat 60. ubiegłego stulecia, które wykonywali znani i do dziś uwielbiani artyści, m.in. Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Maria Koterbska, Krzysztof Klenczon, Ryszard Poznakowski, Jerzy Matuszkiewicz, Seweryn Krajewski, Matusz Święcicki, Jerzy Połomski, Piotr Szczepanik, Bogdan Łazuka.

- "WinyLOVE Story - to podróż w czasie do okresu Wielkiej Płyty – nie tylko tej konstrukcyjnej, ale przede wszystkim tej winylowej – będącej materialnym symbolem pięknego okresu w rozwoju polskiej muzyki rozrywkowej - zachęca specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu, Ewa Sobkowicz. - W tle bigbitowych rytmów rozgrywa się historia miłosna marynarza i maturzystki. Nie jest to jednak opowieść rzewna ani ckliwa. Perypetie głównego bohatera okraszone zostały dużą dawką humoru i dowcipu. Akcja widowiska rozgrywa się w wakacyjnej scenerii, przywodząc na myśl chwile relaksu i odpoczynku, które upływają najprzyjemniej tam, gdzie „morza szum, ptaków śpiew”…

W niedzielę, 18 marca, Teatr Muzyczny zaprasza na Charytatywny Koncert Muzyki Włoskiej "Muzyka pomaga muzyce" Musica&Amore! Projekt koncentruje się na pomocy

najbardziej poszkodowanym ofiarom trzęsień ziemi w centralnych Włoszech oraz na odbudowaniu kluczowego dla rozwoju regionu Instytutu Muzycznego Nelio Biondi w Camerino. Wydarzeniu patronuje Ambasada Republiki Włoskiej w Polsce, Instytut Kultury Włoskiej, Włoska Izba Handlu i Promocji, krajowe i lokalne media oraz liczne instytucje związane z kulturą włoską.

- Na koncercie wystąpią najbardziej znani i lubiani artyści włoscy i polscy, związani z kulturą włoskiej piosenki - zachęca Ewa Sobkowicz - m.in. Alberto Amati, Sergio Bettas, Francesco Blunda, Luisa Ciciriello, Martyna Kasprzyk-Peralta, Izabela Mytnik, Divianne Safo oraz Jarek Wist. Uroczysty koncert poprowadzą Lucia Pascale i Matteo Mazzucca. Kot w butach w reżyserii Jerzego Turowicza, który jest jednocześnie autorem scenariusza - to przedstawienie dla dzieci przygotowane na podstawie bajki Jana Brzechwy. W sceniczną akcję 20 marca będzie mogła włączać się publiczność, dla której realizatorzy przewidzieli nagrody za odpowiedzi na zagadki różnych bajkowych postaci.

- Jednak do spektaklu wprowadzone zostały również nowe postaci - zachęca specjalista z Teatru Muzycznego. - Młodziutka publiczność, będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o najsłynniejszym kocie i jego Panu Janku. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze przemądrzałe kuropatwy, dzielne zające, a także czarownicę i czarnoksiężnika który zmienia się w groźnego lwa, sprytną żmiję, a nawet w mysz. Jak w każdej z bajek wszystko dobrze się kończy, Janek żeni się z królewną, a kot... łapie myszy w królestwie.

Ostatnia marcowa propozycja Teatru Muzycznego - to Phantom - upiór w operze. Spektakl w reżyserii Daniela Kustosika, opowiadający o splocie pasji i namiętności, o dialektyce piękna duszy i muzyki oraz przejmującej brzydoty cielesnej powłoki będzie można obejrzeć 23 i 24 marca. Perypetie bohaterów wywołujące serie napięć, które w okolicznościach fabuły nie dadzą się już rozładować, doprowadzą do tragicznego finału przy udziale mitycznej klątwy potwora zamkniętego w labiryncie.

- Christine to samorodna artystka, której wspaniałą karierę wróży Hrabia Philipp de Chandon - protektor i mecenas Opery Paryskiej - wyjaśnia Ewa Sobkowicz. - W tym samym czasie kierownictwo placówki przejmuje nowy zarządca, który decyzje podejmuje do spółki z divą operową wątpliwego wdzięku - Carlottą. Przysłana na przesłuchanie przez hrabiego Christine dostaje od Carlotty ledwo posadę garderobianej, jednak przyjmuje propozycję z ogromną wdzięcznością i pokorą. W zaciszu garderoby nuci swym pięknym głosem melodię, która dociera do Eryka. Ten zachwycony postanawia oszlifować ten wokalny diament. Lekcje idą tak dobrze, że po niedługim czasie Christine jest gotowa na przesłuchanie, jednak możliwe jest to – pod nowymi rządami w operze – jedynie w pobliskim bistro. Za wstawiennictwem Hrabiego dziewczyna prezentuje swoje możliwości i z miejsca podbija serca zgromadzonej publiki. Poruszona Carlotta daje jej natychmiastowy angaż w najnowszej produkcji, zastawiając jednocześnie na nią pułapkę...

Aktualności Teatru Muzycznego w Lublinie można na bieżąco śledzić na www.teatrmuzyczny.eu Bilety mogą zostać zakupione zarówno w kasie, jak i przez Internet. Na wszystkie wydarzenia możliwa jest również telefoniczna wstępna rezerwacja biletów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto