Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Puławach tonie w długach. Jak go ratować? Są pomysły, konkretów brak

Hanna Benarzewska
Szpital w Puławach tonie w długach
Szpital w Puławach tonie w długach Hanna Bednarzewska
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Całkowity dług placówki wynosi około 60 mln złotych.

Takie pokaźne zadłużenie wygenerował głównie szpital. Nierentowne stały się jednak także przychodnie. - Wszelkie zobowiązania SPZOZ z tytułu usług i dostaw wynoszą ponad 20 mln złotych. Zobowiązania wymagalne czyli zobowiązania, które są po terminie płatności to kwota około 18,5 mln złotych. Strata szpitala za ubiegły rok wynosi około 3,2 mln złotych - podsumowuje Wojciech Tarłowski, zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych SPZOZ w Puławach.

Jak ratować szpital? Jest pomysł, ale ...
Dyrekcja miała pomysł na poprawienie płynności finansowej szpitala. Chodziło o zamianę należności krótkoterminowych na długoterminowe. Takie przekształcenie poprawiłoby płynność finansową i stworzyłoby większy komfort działania szpitala. W restrukturyzacji zadłużenia miała pomóc Agencja Rozwoju Przemysłu, do której szpital skierował wstępny wniosek o pomoc. W liście intencyjnym do dyrekcji szpitala ARP potwierdziła, że jest możliwość uzyskania pożyczki w kwocie 20 mln.

Starostwo wie o sprawie od stycznia, ale nie zdecydowało jeszcze czy z pomocy skorzysta. Sprawa współpracy szpitala z ARP utknęła w martwym punkcie, bo puławska lecznica nie ma dyrektora naczelnego. Z poprzednią dyrektor Jolantą H. oskarżoną o korupcję, starostwo rozwiązało umowę o pracę. W czwartek został ogłoszony konkurs na nowego dyrektora SPZOZ w Puławach. Dwa dni temu ARP przesłała do dyrekcji szpitala pismo ponaglające z zapytaniem, co dalej z pożyczką. Szpital ma czas na odpowiedź do końca maja. Jeśli jej nie udzieli wniosek zostanie zamknięty. – ARP ma ostre wymogi co do poręczenia pożyczki. Powiat musiałby dać poręczenie majątkowe. Nie mamy nieruchomości, które dałaby gwarancję dla dużych kredytów - mówi Leszek Gorgol, członek zarządu powiatu puławskiego odpowiedzialny za opiekę zdrowotną. Warunkiem koniecznym do uzyskania pożyczki restrukturyzacyjnej z ARP jest przygotowanie przez firmę zewnętrzną programu naprawczego, który musiałby uzyskać akceptację rady powiatu. - Być może zdecydujemy się na inne kredytowanie przy udziale banku, który nie wymagałby aż takich gwarancji - mówi Gorgol.

Puławski SPZOZ czeka także restrukturyzacja podstawowej opieki zdrowotnej. Kubatura przychodni podstawowej opieki zdrowotnej podlegających pod SPZOZ jest za duża stosunku do ilości pacjentów. Pozostaje więc problem nowej organizacji placówek POZ i zagospodarowania zbędnych pomieszczeń poprzez ich wydzierżawienie i zmniejszenie kosztów utrzymania.

- Jeszcze trzy lata temu przychodnie przynosiły zyski dla SPZOZ. Z przychodni korzystało 26 tyś pacjentów. Obecnie jest ich 16,5 tyś. Teraz przychodnie generują straty bo pacjenci mając wybór zaczęli odchodzić do innych funkcjonujących w mieście placówek- mówi Gorgol.

CZYTAJ TEŻ:
Dyrektor puławskiego szpitala zawieszona
Dyrektor puławskiego szpitala z zarzutem korupcyjnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto