Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Wieniawskiej z Leszczyńskiego niebawem powinna zacząć działać

Leszek Mikrut
Na jednym z newralgicznych skrzyżowań w centrum miasta od ponad roku kierowcy i piesi widzą jedynie żółte pulsujące światła sygnalizacji świetlnej, która ma ułatwić i uporządkować ruch w tej części Lublina, szczególnie w relacji z Czechowem.

Tutaj, gdzie zbiegają się raczej niepozorne, ale aż cztery ulice łączące dzielnicę Czechów ze ścisłym centrum: Wieniawska z Lubomelską oraz Stanisława Leszczyńskiego z Jerzego de Tramecourta, w ciągu jednej godziny (15.00-16.00) w dni powszednie przejeżdża ok. 2600 pojazdów w obydwie strony. W całym tym przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o ułatwienie wyjazdu z ulic podporządkowanych.

Przed rozpoczęciem inwestycji, znanej dziś pod nazwą "Biurowiec Orion", zainstalowania urządzeń sygnalizacji świetlnej zażądało miasto od inwestora - lubelskiej firmy "Orion", która w ramach tzw. umowy drogowej z Ratuszem oddała do użytku pod koniec drugiego kwartału br. okazały biurowiec przy ul. Wieniawskiej. Polskie prawo przewiduje bowiem przebudowę drogi przez inwestora, który coś nowego przy niej wznosi. Ponieważ budynek funkcjonuje już od prawie pół roku, zatem i sygnalizacja niebawem zostanie uruchomiona.

Ale "niebawem", to znaczy kiedy?

- Właścicielem sygnalizacji jest inwestor biurowca - przypomina Karol Kieliszek z lubelskiego ratusza. - Sygnalizacja nie została przekazana Zarządowi Dróg i Mostów. Zatem na temat działania tej sygnalizacji będę mógł się wypowiadać, gdy będzie ona na naszym stanie.

- Przedmiotowa sygnalizacja jest w trakcie odbioru przez Zarząd Dróg i Mostów - odpowiada dyrektor ds. budownictwa w firmie "Orion" Adam Lalka. - Wchodzi ona w skład całego zadania, które obejmuje przebudowę skrzyżowania, znaki drogowe, cztery ulice, chodniki, przekładanie kabli podziemnych itp. Może do końca roku uda się sfinalizować tę kwestię, ale wiele zależy jeszcze od warunków pogodowych - uzupełnia.

Ul. Wieniawska po przebudowie nadal pozostała drogą jednokierunkową, ale wytyczony został tu pas dla rowerów. Mogą one przejeżdżać w przeciwnym kierunku do samochodów, zatem od ul. Jasnej do nowych świateł. Ten tzw. kontrapas rowerowy ma szerokość 1,5 metra.

Wąska ul. Jerzego de Tramecourta biegnąca między nowym biurowcem a budynkiem Urzędu Wojewódzkiego nadal pozostała jednokierunkowa z kierunkiem ruchu od ul. Spokojnej do Wieniawskiej. Równoległa zaś do niej ul. Jana Karskiego biegnie w przeciwnym kierunku, również pozostając jednokierunkową.

Pod biurowcem znajduje się wygodny parking podziemny dla samochodów osobowych z wjazdem od strony ul. Spokojnej róg ul. Jerzego de Tramecourta. Wyjazd z parkingu odbywa się na ul. Jana Karskiego.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto