16 tys. km sieci światłowodowej, do której będzie podłączonych 275 tys. gospodarstw domowych i 1,4 tys. szkół. Właśnie podpisano pierwsze umowy na realizację wielkiego projektu informatycznego w woj. lubelskim.

- O skali projektu świadczy choćby wysokość dofinansowania. To ponad 755 mln zł czyli dwukrotność kosztów wybudowania lotniska w Świdniku - mówił wczoraj wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń o wielkim, informatycznym przedsięwzięciu mającym opleść Lubelszczyznę.

Właśnie wczoraj podpisano umowy z pierwszymi operatorami, którzy w regionie mają położyć 16 tys. km światłowodów. Będą prowadziły one do 275 tys. gospodarstw domowych i 1,4 lubelskich szkół. Co więcej, ci operatorzy do projektu dołożą jeszcze 388 mln zł. Przedsięwzięcie jest realizowane z funduszy unijnych programu Polska Cyfrowa. Jego celem jest doprowadzenie sieci do tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie komercyjnym operatorom internetu nie opłaca się kłaść światłowodów.

- Bez szybkiej sieci nie ma szansy na szybki rozwój regionu - tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski dodając, że na Lubelszczyznę skierowano jedną szóstą dostępnych środków. - To także pokazuje, że rząd realizuje politykę zrównoważonego rozwoju - dodał.

Inwestycje

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

janusz (gość)

lepiej było wybudować drogi. Technologia idzie do przodu a za 10 lat okaże się że to już staroć.