Ci bezrobotni, którzy w tym roku odeszli z kwitkiem z MUP Lublin, mają jeszcze szansę na uzyskanie wsparcia. Ich wnioski będą ponownie rozpatrywane

(© Bartłomiej Żurawski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ponad 4 mln zł dodatkowych funduszy pozyskał Miejski Urząd Pracy w Lublinie na staże, dotacje i szkolenia dla bezrobotnych.

– Największą szansę widzę dla siebie we własnej firmie. Dlatego wystąpię o dotację na działalność gospodarczą. Mam nadzieję, że tym razem pieniędzy wystarczy dla większej liczby osób niż do tej pory w tym roku – mówi pan Piotr, bezrobotny z Lublina.

Ten rok rzeczywiście nie rozpieszcza bezrobotnych. Miejski Urząd Pracy otrzymał z Funduszu Pracy zaledwie 7,5 mln zł na walkę z bezrobociem (70 proc. mniej niż w ubiegłym roku). Z tych pieniędzy MUP musiał jeszcze zabezpieczyć zobowiązania z ubiegłego roku. Dlatego większość bezrobotnych, którzy w tym roku wystąpili o staże, szkolenia, czy dotacje na działalność, odeszła z kwitkiem, bo pieniędzy zabrakło. O dramatycznej sytuacji wielokrotnie alarmowali nasi Czytelnicy. – Nawet na staż nie ma szansy, a o pieniądzach na własną firmę można zapomnieć – żalili się lubelscy bezrobotni.

Tymczasem MUP Lublin postanowił działać, żeby pozyskać dodatkowe pieniądze – Aplikowaliśmy o fundusze wszędzie, gdzie tylko mogliśmy – mówi Monika Różycka-Górska, rzecznik MUP Lublin.

Pierwsze efekty już są. Z Europejskiego Funduszu Społecznego urząd pozyskał 4,1 mln zł w ramach programu „Ambitni i przedsiębiorczy”. Pieniądze wystarczą na szkolenia dla 42 osób, dotacje na własną działalność dla 110 osób (po 19 tys. zł) oraz na staże dla 358 osób.

Wnioski można już składać. – Będziemy także brać pod uwagę wnioski złożone już wcześniej, które z powodu braku funduszy zostały rozpatrzone negatywnie – dodaje Różycka-Górska.

Ale to nie koniec. MUP czeka na kolejne decyzje przyznające pieniądze. 2,4 mln zł urząd ma szansę pozyskać z programu specjalnego Ministerstwa Pracy (wniosek lada moment ma być rozpatrzony), a także 1 mln zł z rezerwy ministra.

– Czekamy też na ocenę merytoryczną Wojewódzkiego Urzędu Pracy naszego projektu „Unia przedsiębiorczych II”, w ramach którego możemy otrzymać 1,5 mln zł na szkolenia biznesowe i dotacje na własną działalność – mówi rzecznik. – O pozyskanych funduszach i terminach rekrutacji będziemy od razu informować na naszej stronie.

Pieniądze czekają

MUP Lublin pilnie poszukuje 2 kobiet niepełnosprawnych i 3 kobiet do 24 roku życia, które w ramach programu „Ambitni i przedsiębiorczy” mogą dostać po 19 tys. zł na własną działalność. Informacje o programach i naborach wniosków na www.mup.lublin.pl

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

S (gość)

Czegoś nie rozumiem. Dzisiaj byłam w urzędzie i chciałam pozyskać wniosek na szkolenie i zostało mi odmówione z racji tego że MUP nie ma na chwilę obecna funduszy na szkolenie, staże i nie wiadomo kiedy je pozyska więc jak to jest??!!

bezrobotny (gość)

Staże i środki. Dzwoniłem do urzędu i pytałem o projekty i pani była bardzo zdziwiona skąd wiem o funduszach i że pierwszy projekt to był dla tych z lutego.